Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

A600 FastRAM

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    A600 FastRAM

    Premyslal som ako napisat vhodny predslov k mojemu projektu, nejak sa mi nedari najst tie spravne slova. Skusme sa vratit do davnejsieho obdobia ked Europa bola rozdelena na zapadny a vychodny blok. Urcite si kazdy pamata, ako sa nedalo nic zohnat a ak clovek nieco chcel mat, musel si to pracne vyrobit sam, alebo prepasovat zo zapadu, pretoze sa to kupit skratka nedalo! Ta doba pominula a po 20 rokoch si povzdychnem, ze sa opat neda nic kupit a mne zostava zase si nieco ubastlit doma sam.

    A tak som zacal pracovat na FastRAM pre A600 s oznacenim S615. Kriteria som si urcil tak, aby RAM bola co najednoduchsia co sa tyka narocnosti na suciastky - dostupnost, minimalny rozmer a hlavne spolahlivost. Pred nejakym tym rockom som pracoval na DRAM verzii FastRAM o kapacite 4MB, snazil som sa vyuzit vsetky skusenosti aj omyly pri novej koncepcii FastRAM.

    Jedna vec bola od zaciatku jasna, DRAM nikdy viac! Su rozmerne pomale, narocne na dalsie obvody, obmedze na vypocet CPU casovania pri obcerstvovani RAS. Pri zmene taktu procesora vznika problem casovania DRAM, pokial nie je HW navrhnuty tak, aby si dokazal sam prepocitat casovanie pamati. Rad som sa vzdal tychto problemov a navrhol som vlastny radic pre novsiu generaciu pameti SRAM.



    Jadro tvori PLD obvod GAL16V8, co je programovatelne logicke pole (pouzil som aj pri interface Arise, True HD Floppy). Vyhodou pamati SRAM je, ze obsahuje uz rozhranie ktore sa da priamo napojit na adresnu a datovu cast procesora. GAL sluzi na dekodovanie pozadovanej adresy na ktorej sa nachadza FastRAM. V nasom pripade je adresny priestor v oblasit $C00000 - D7FFFF, co zodpoveda velkosti 1,5MB Tato cast je autoconfigurovatelna o to sa postara Kickstart, karta je navrhuta tak aby sa dala menezovat po 0,5 MB, co znamena, ze sa da nastavit ako 0,5 MB; 1 MB; 1,5 MB. Staci vyviest viacpolohovy prepinac a mozeme si sami vybrat aku velkost Fastky pozadujme, tuto moznost som zapracoval, ak by niekore hry nesli spustit. Dalsia moznost je kartu uplne vypnut ak by bol problem kde FastRAM prekaza.

    V karte su pouzite dve pamate tipu SRAM o velkosti 512x16, co po scitani zodpoveda 2MB, vyuzitych je iba 1,5MB zostalo nam este 512KB. Aby som vymackol s toho co sa da, tak som zostavajucich 512KB priradil na adresu $380000 - 3FFFFF, je to pod PCMCIA priestorom. Tato cast nie je autokonfigurovatelna, cize system ju nevidi bez inicializacnej logiky. Na aminete je zopar utilitiek, co dokazu pripojit vybranu oblast pamate do systemu, staci zadat jeden riadok do startup-sequence a pamat je aktivna. Je to trochu nekomfortne, ale lepsie ako nevyuzit tuto cast vobec.

    Karta je navrhnuta ako SLIM. snazil som sa, aby bola co najmensia, ziadne nadstavce a tlacenica v uz aj tak dost malom priestore. Skoda, ze Commodore nenavrhol na doske nejaky kompaktny CPU slot na pripadne nove HW periferia ako u A500. Takto kazdy vyvojar co chcel A600 rozsirit o FastRAM alebo Turbokartu musel aplikovat svoj HW cez PLCC socket, co je dost nestasne riesenie. Moje riesenie je to same, PLCC socket po viacnasobnom odnimani a nasadzovani strati svoje vlastnosti a karta odpadava. Pokusal som sa kartu priskrutkovat na miesto, kde je otvor pre sanky na harddisk, tlak co PLCC socket vytvaral, kartu spriecil. CPU sa zahrieva a tak nie je mozne pouzit ani lepiacu pistol, hmota sa teplom roztapa a karta do par minut odpadne. Jedine a zaroven drasticke riesenie je zafixovat kartu epoxidom, karta nie je lepena na CPU ale iba PLCC soket na zakladnu dosku A600. Tak isto nie je prilepeny po celom obvode, ale iba po okrajoch, ak by som chcel kartu strhnut nebude to problem. Pouzil som totiz polsky epoxit co znamena, ze ...



    Co povedat este na zaver, azda aky uzitok prinesie. Oproti rozsireniu cez PCMCIA nespomaluje system, naopak, zrychli Amigu cca o 33% a to plati aj o citani a zapise na Harddisk. Zrychlenie je sposobene tym, ze procesor priamo pristupuje do pamate, nemusi cakat na ziadne koprocesory typu Agnus alebo Gayle. Takze S615 mozeme nazvat True FastRAM aj ked je detekovana ako Slow Fast, so spominanou pamatou ma spolocne iba umiestnenie na danej adrese. V skutocnosti Slow Fast je ovladana cez Agnus, my frcime priamo zaveseny na MC68000. Dalsie vyuzitie je pri hrach s rozhranim WHDLoad, komfortnesia praca vo WB, volny PCMCIA atd.. bla bla






    A teraz co to vlastne stoji:
    - SRAM 2ks cca 18,- Eur (Farnell)
    - GAL16V8 cca 2,50 Eur
    - PLCC68 cca 0,90 Eur
    - nejake pasiva cca 1,50 Eur

    Predbezne info pri 25 ks prekovovanych DPS vychadza kus na 11,- Eur, cena je iba informativna. Do buducna neratam, ze FastRAM budem robit na objednavku. Jedina moznost je, ze si zaujemca FastRAM vyrobi doma sam ako Minimig, popripade zdrojaky poskytnem dalsej osobe, co sa postara o vyrobu, ak by bol zaujem. Dalsie doplnujuce info: cele riesenie je z mojej hlavy, vychadzal som z dokumentacie Amiga Service Manual, Freescale, Lattice, BSI, zopar kniziek Ceskeho nakladatelstva BEN, Platan a hlavne vela konzultacnych mailov s priatelmi-hardveristami zo Slovenska a Ciech
    Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
    Furiatune homepage

    #2
    Od třetího odstavce ti sice vůbec nerozumím, ale klobouk dolů.
    Pegasos II (1266MHz), 2048MB RAM, Radeon 9250 (256MB), HDD 200GB, USB 2.0, ZIP250 USB, USB floppy, SB Live!, HP LaserJet 1100, AmigaOS 4.1 Final Edition

    Komentovat


      #3
      Krasna prace, urcite Ti to dalo zabrat.
      I love Amiga

      Komentovat


        #4
        Cas som uz prestal pocitat, najviac som sa zapotil pri navrhu dosky, slo o desiatky hodin rucneho routrovania.
        Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
        Furiatune homepage

        Komentovat


          #5
          Pěkně si doma Hraješ - Paráda !!!

          Komentovat


            #6
            Wow, perfektni ... klobouk dolu.

            Komentovat


              #7
              Fííha se picnu. Neuvěřitelné
              Amiga DraCo DaMi PegasosII G4 G5

              Komentovat


                #8
                super
                A500, A500+, Amiga 600HD/ACA630, A600 V2-Apollo 68080, Amiga 1200/Blizz1230/50, CD32, A3000, A4000/060, Minimig, Powerbook G4 17" MorphOS, SAM460cr AmigaOS4 God is great!

                Komentovat


                  #9
                  Je to naprosto skvely,nemam slov...
                  A500 68010,A500+ 68010 KS3.1.4,A600 2MB CHIP KS3.1.4,A1200 Blizzard 1220/4 KS3.1.4,A2000,CD32.

                  Komentovat


                    #10
                    Jen tak dál a více takových Boboo a Exů....
                    Sběratel Amiga pecek. WHDLoad and MUI registered user. Advanced bastler.

                    Komentovat


                      #11
                      Chcem este specialne podakova ZZ_Indigo! Viacmenej pouzitie SRAM v Amige bola jeho idea Prebrali sme to po mailoch v teoreticke rovine, navrh som uz zobral do vlastnych ruk.
                      Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
                      Furiatune homepage

                      Komentovat


                        #12
                        Všechno vypadá dobře, až na dostupnost. Pánové, tohle je od BoBooa hozená rukavice. Jsme v ČR a případně SR schopni zajistit výrobu??? Osobně si myslím, že kdyby někdo vyrobil 50ks, jen se po nich zapráší!
                        www.oldcomp.cz
                        party.oldcomp.cz

                        Komentovat


                          #13
                          Moc pekne a hlavne jednoduche. Kdyby jsi nechal delat plosnaky, tak si dva vezmu.

                          Komentovat


                            #14
                            Autorem citovaného textu je Doda Přejít na původní příspěvek
                            Moc pekne a hlavne jednoduche. Kdyby jsi nechal delat plosnaky, tak si dva vezmu.
                            To by chcelo nejaky prieskum aj za hranicami SR a CZ. Ak by to niekoho oslovilo a bolo by nas viac ako 25, tak by som tie dosky dal vyrobit! Myslim, ze 50 ks by cenu este stlacilo, ale to je len zbozne prianie. Konzultacie ohladom prekovovanych dosiek aj s potlacou, som uz rozoberal z Velesoft-om. Podal mi zaujimave informacie a trochu ma usmernil ako postupovat, ma uz nejake skusenosti pri realizacii vlastnych projektoch Za zaujimavost by stalo ak by bol zaujem, do potlace dosky umiestnit mensiu reklamu a to vo forme odkazu web: www.amigaportal.cz bol by to taky darcek pre Probera! Nakonec si to zasluzi, za to co robi pre nas vsetkych
                            Amiga 600 2MB Chip, Furia 030/40MHz, FDD HD 1,76MB (AriseR6i)
                            Furiatune homepage

                            Komentovat


                              #15
                              Tak tohle je hustý! Škoda, že už A600 nemám, hnedka bych se přidal do listu případných zájemců...

                              Komentovat

                              Zpracovávám...
                              X