Historie portálu
Protože se objevují stále dohady ohledně vzniku tohoto portálu, pokusím se v tomto článku vše uvést na pravou míru.
2004 - Nostolagie
Někdy koncem roku 2004 jsem začal po letech nostalgicky vzpomínal na svá mladá léta strávená u Amigy. Prvním krokem byl nákup Amigy 1200 od jakéhosi studenta z Ostravy. Měl jsem více štěstí než původní majitel rozumu, tak jsem si za 3.000,- domů odnášel Amigu 1200 s turbokartou Blizzard 1240 / 40Mhz v originální krabici.

První nadšení však opadlo velice rychle, protože za ty léta mimo Amigu jsem zapomněl téměř na vše. Začal jsem tak pátrat po internetu, jestli bych našel kdysi tak početnou Amiga komunitu. Avšak kromě několika soukromých stránek, na které dlouhé roky nikdo nešáhl jsem narazil na polomrtvé stránky Amiga Klub Forever. Bylo to hodně depresivní. A právě v této době jsem si začal pohrávat s myšlenkou, že bych mohl vytvořit nejaké vlastní stránky, které by se zaměřily na věci ohledně Amigy. Pár měsíců na to vznikla první verze stránek postavená na redakčním systému Subdreamer. Práci na těchto stránkách jsem začal věnovat většinu svého volného času, měl jsem už sepsány specifikace základních modelů Amig. Ale stále to nebylo ono.
2005 - Offler, rozjezd a rozchod, pipni.cz a banan.cz
Začátkem roku 2005 jsem na internetu narazil na jednoho člověka, který měl podobný nostalgický vztah k Amize jako já - Offlera. Začali jsme si po nocích společně psát o nápadech ohledně nových stránek, což později vyústilo v myšlenku společné tvorby nových Amiga stránek, kde by se zveřejnily již mnou vytvořené články na původní doméně amiga.probers.info.
Po dlouhých diskuzích trvajících dlouho do noci jsme začali uvažovat o využití nejakého redakčního systému, který by nám práci ulehčil. Ani jeden z nás však neměl v tvorbě internetových stránek moc velké zkušenosti. Offler nakonec začal prosazovat redakční systém e107, já si naopak oblíbil redakční systém MAMBO, pro který již v té době existovalo mnoho rozšíření, které z něj činily perfektní stavebnici.
Na e107 jsem se přeci jen podíval, ale nakonec jsem "demokraticky" nasadil do provozu Mambo. Bylo to trochu ovlivněno i tím, že v té domě neměl Offler z rodinných důvodů na tvorbu stránek moc času. Mambo jsem začal postupně doplňovat o stále nové a nové funkce, až mě tvorba rodícího se portálu kompletně vtáhla a strávil jsem u něj spoustu hodin každý den. Když se portál začal postupně rozrůstat a začali se objevovat první registrovaní uživatelé, začali jsme společně uvažovat o nějaké reprezentativnější doméně. Samozřejmě nás jako první napadla amiga.cz, ale tu v té době stále vlastnil Tomáš Benda na kterého se nepodařilo navázat kontakt. Nakonec padlo rozhodnutí pro stále volnou doménu commodore.cz, kterou nakonec Offler koupil.
Společně s novou doménou bylo jasné, že bude nutné najít nový hosting. Freehosting na pipni.cz byl sám o sobě kritický a časté výpadky nebyly tou nejlepší vizitkou. Rozhodnutí tedy padlo na v té době lákavou nabídku firmy banan.cz, jenž sliboval 5GB za cenu 75,- měsíčně. Pár dní na to se portál přesouval poprvé na nový hosting. S tím byly spojené první problémy s kódováním češtiny při přesunu databáze (začal jsem se pomalu učit jak to vůbec funguje). Tímto krokem se v podstatě začala psát oficiální historie novodobého portálu. Nějakou dobu jsme společně vymýšleli různé zlepšováky a nápady se jen množily.
Já se začal naplno věnovat každodenním překladům novinek ze zahraničních portálů. A právě v této době jsme se s Offlerem začali rozcházet v otázce budoucí náplně portálu. Offler chtěl hlavně zveřejňovat retrorecenze Amiga her ze starých čísel Excaliburu a Amiga Review, novinkám se příliž nevěnovat a na webu zvěřejňovat jen občasně nějaké články.
Až o hodně později jsem si uvědomil, že Offler tehdy nemohl věnovat portálu tolik hodin denně jako já. Měl jiný typ práce, méně času a vlastní starosti s rodinou. Já měl naopak vynikající práci s přístupem k internetu, žádnou přítelkyni, rodinu nebo povinosti. Tehdy jsem to viděl trochu jinak a proto jsem chtěl dělat stránky po svém - což bohužel znamenalo více méně bez Offlera. S Offlerem jsme to nějakou dobu probírali. Rozhodně se nechtěl věnovat stránkám na úkor své dcery.
Vše nakonec dospělo k tomu, že jsem si jednoho dne zálohoval kompletní portál a opětovně jej zprovoznil na původní doméně amiga.probers.info. Offlerovi jsem na doméně commodore.cz ponechal původní stránky, z kterých jsem odstranil aktuality a vše co jsem do té doby napsal. To samé jsem udělal u sebe - smazal jsem všechy Offlerovy články a recenze. Součástí tohoto rozdělení měl být i kompletně nový začátek portálu a možnost volby již registrovaných uživatelů. Nechtěl jsem přebrat i uživatele, kteří se v době společné spolupráce zaregistrovali. Proto došlo po přesunu k jejich odstranění. Účty však zůstaly zachovány na původních stránkách commodore.cz. Na novém webu tak zůstal pouze jediný uživatelský účet - můj, jakož to administrátora. Po těch letech se jen špatně vzpomíná na přesné datum, kdy k tomu došlo, ale první novinka na tomto portálu byla publikována 14. července 2005.
Práci na nové podobě portálu jsem začal věnovat čím dál tím více času. Každodenní překládání novinek, článků, instalace různých rozšíření, diskuzního fóra atd... Byla to doba, kdy byl teprve se rodící portál ještě relativně malý. Tak malý, že jsem žil v domění, že se nemusím nikoho ptát na povolení ohledně přebírání novinek a článků. Stále jsem žil v domění, že tak malých stránek si nikdo nevšimne. To se však postupně změnilo, ale to už trochu předbíhám.
Ke konci roku byl portál už celkem velký a začal přitahovat pozornost administrátorů zahraničních portálů, kteří si všimli přebíraných novinek ze svých stránek. Jako první se v srpnu ozvala redakce polského portálu PPA.pl, zanedlouho následoval i eXec.pl. Tehdy už byl portál v zahraničí považován za oficiální český Amiga portál a proto muselo proběhnou několik zásadních změn v jeho dalším chodu. Začal jsem navazovat kontakty s ostatními zahraničními portály, od kterých jsem ve většině případů získal povolení k přebírání a překládání jejich novinek a článků. Našlo se i několik zamítnutí a články musely pryč, ale nejednalo se o tak velký počet aby to znamenal nějaký větší problém. Od té doby se v novinkách objevuje zdroj původní zprávy.
Stále rostoucí velikost portálu se však začala projevovat na nekvalitních hostingových službách firmy banan.cz. Časté výpadky, arogance majitele firmy (p.Kaluža) končící až blokováním celé domény na více než 8 dní. Chyba, která se draze vymstila - doporučuji se tomuto hostingu obloukem vyhnout.
2006 - povolení, Chain, moonlake.cz a první aneurisma
V průběhu roku 2006 pokračovalo kontaktování dalších autorů již dříve přeložených článků a dodatečné získávání povolení k jejich zveřejnění. Jak to tak chodí, někdo souhlasil, někdo ne. Jeden z polských autorů dokonce vyhrožoval soudem, pokud by nebyly jeho články z portálu odstraněny. Nebylo už možné pokračovat jako v předchozím roce. Všechno začalo být více profesionálnější, oficiálnější... Práce na portálu mě tak vtáhla, že se mi pomalu začal uzavírat vnější svět. Snažil jsem se také kontaktovat autory do té doby aktivních českých Amiga stránek, a prosit je o možnost převzetí jejich článků na portál. Snahou bylo dostat na jedno místo co nejvíce původních českých článků, než by postupně zmizely z internetu. Mnoho z nich souhlasilo, pár bylo proti.
Konečně se také začal plnit původní cíl portálu - dát dohromady těch pár zbývajících českých Amigistů na jedno místo. Postupně se začali registrovat další a další uživatelé a přicházela tolik důležitá zpětná vazba. Brzy to však začalo být i hodně depresivní. Představte si situaci, že každý den věnujete veškerý svůj volný čas tvorbě nějakých stránek - postupně vás to vtáhne natolik, že vám z toho zákonitě musí začít hrabat. Naštěstí se na portálu už nějakou dobou pohyboval Chain - člověk, který pro tento portál udělal víc, než mnozí z vás tuší a v podstatě má velkou zásluhu v tom, že portál je zde dodnes. Spolupráce s Chainem byla perfektní, jelikož mi v podstatě nahradil Offlera. Tvořit něco tak velkého jen sám je ubíjející. Chain přinesl mnoho nápadů, návrhů a popravdě řečeno, polovina portálu je i jeho dítě.
Brzy se začaly projevovat také trpké důsledky volby hostingu banan.cz. Časté výpadky, pomalost stránek, časté přesměrování na stránky hostingu (chlapci si tak běžně dělají reklamu na své služby) až po kompletní zablokování celého hostingu. Nebyla jiná možnost, než další přechod na nový hosting. Vzhledem k velikosti a náročnosti portálu už však nepřipadal v úvahu nějaký malý nebo freehosting. Sami mě tehdy kontaktovali kluci ze začínajícího hostingu Moonlake.cz, kteří mi nabídli přesně stavěný program přímo dle mých potřeb. Problémem však byl velký cenový skok - z 900,- ma 2.400,- ročně. Nedalo se nic dělat. Následoval tak další přesun na nový hosting, který však byl už mnohem lehčí, protože jsem se už vyhnul problémům z první migrace.
V polovině roku se na mě projevil šílený životní rytmus a jednoho dne mi v práci praskla cévka - aneurisma. Následovalo šest měsíců v nemocnici a operace, po které mi zůstala na čele polovina loga řetezce MacDonalds. :)
2007 - Sponzoring, první slet, nový hosting a syndrom vyhoření
Po návratu z nemocnice, postupném návratu motoriky a mentální svěžesti jsem začal znovu pracovat na portálu. Půl roku bez admina se na portálu podepsalo, ale nakonec se podařilo vše zdárně opět vrátit do původních kolejí. Zase jsme byli opět o něco větší a bohužel začaly nastávat problémy s možností financovat provoz portálu z vlastních zdrojů. A byl to právě Chain, který přišel s myšlenkou spuštění sponzoringu portálu. I když jsem byl na začátku hodně skeptický, nakonec mě "ukecal" a na portálu se tak objevila první prosba o pomoc vás - uživatelů. Odezva mě více než překvapila, jelikož během několika dnů bylo vybráno dost na další rok hostingu.
Zanedlouho však u mě došlo k prvnímu syndromu vyhoření. Byl jsem rozhodnut práci na portálu ukončit, vše zakonzervovat a věnovat se něčemu jinému. Během několika následujících dní však přišlo pět e-mailů, kde mi pár lidí vyjádřilo podporu. Toto a následující diskuze na fóru to však zvrátila. Bohužel to však nebyl poslední nával tohoto typu a v následujícím roce následovalo ještě několik podobných třísknutí knížkou o stůl.
Důvod byl vždy stejný - pocit, že to co dělám je úplně zbytečné. Minimální odezva, komentáře u novinek nebo článků - to všechno mi začalo brzy připadat jako šíleně zbytečná práce. Všichni už začali brát jako samozřejmost, že je portál tady. Nikdo neviděl ani nemohl vidět tu veškerou práci co za portálem stála. Bral jsem to všechno moc vážně, chyběl tolik potřebný nadhled. Nicméně, každá z těchto pěti "mexických vln" vyvolala vždy velkou odezvu mezi návštěvníky portálu. Ať už pozitivní nebo negativní. Vždy to ale vyvolalo více škody než užitku.
V květnu byl portál už dost velký na to, aby se mohl zorganizovat první celorepublikový slet jeho návštěvníků. Stalo se tak u Josky v pronajatých prostorách bývalého hostince. Bohužel to byla první a poslední akce tohoto portálu. Tento slet však znamenal i velkou změnu v hostingu portálu. Na této akci FCI nabídl hosting portálu na jeho soukromém serveru, což přineslo doposud nepředstavitelnou dostupnost a rychlost. Samozřejmě zdarma s 10GB prostoru. Snad nám to ještě nějaký ten rok postačí :) Každopádně to znamenalo další přesun na nový hosting a další problémy.
2008 - Odchod Chaina, nasrání mnoha lidí a konečně tolik potřebný nadhled
Rok 2008 byl pro portál a mě osobně hodně zlomový. V dobrém i ve zlém. Byl to rok, kdy u mě gradoval ponorkový syndrom. V březnu jsme se klukovsky pohádali s Chainem, který od té doby na portál zanevřel. Postupně jsem začal ztrácet chuť pokračovat v práci na portálu. Vážně jsem začal uvažovat o tom, že předám kompletní zprávu portálu Lukymu a Svéťovi z AKF a svém odchodu do ústraní. V zákuslisí už dokonce probíhaly dohody, o postupu z působu jeho převzetí. Bohužel se tak dělo v období před mými 31. narozeninami, ke kterým se zdejší uživatelé dohodli, že mi koupí zcela novou Amigu 1200. Místo radosti však eskaloval další konflikt kvůli zveřejnění informací o možnosti odchodu a předání portálu pod křídla AKF. Nastal šílený poprask. Došlo to tak daleko, že jsem portál na týden uzavřel a zveřejnil nabídku na možnost předání kompletního portálu, komukoli kdo projeví zájem. Místo toho však nastal na diskuzním fóru hon na čarodějnice, zakládání nových konferencí na Pandoře apod. Mnoho lidí předpokládalo, že dojde k úplnému odstranění portálu a lidé začali uvažovat o spuštění vlastního diskuzního fóra, nezávislého na portálu. Trochu jsem nechápal proč místo spouštění nových webů nikdo neprojevil zájem portál převzít.
Nakonec vše zůstalo při starém, ale přeci jen došlo mírným změnám. Tou největší bylo předání kompletní administrace diskuzního fóra Dave de Sademu a omezení mého zasahování do jeho chodu. Dave si brzy k sobě přibral jako moderátory DaMiho, Předsedu a další. Dnes je vše při starém a na fóru panuje opět chaos :) Ale jak se říká - vše špatné je k něčemu dobré. Tahke "akce" vedla k uvolnění mnoha emocí a názorů, které mi pomohli získat tolik potřebný nadhled. Konečně jsem postavil práci na portálu na druhou kolej a věnuju se více rodině a práci na jiných projektech.
2009 - Stereotyp, C.A.D.A, budoucnost
Od začátku roku pokračovalo vše v zajetých kolejích dál - novinky, články, nové funkce. Stala se mi z toho už každodenní rutina. Rozdíl je snad jen v přístupu, který snad zdejším návštěvníkům dává dost potřebné svobody. V červenci proběhla změna názvu portálu, kterou mohli ovlivnit zdejší uživatelé. Nakonec z mnoha návrhů vyhrál neosobní a nic neříkající název Amigaportál. Došlo ke změně domény, názvu a vzhledu, ale vše ostatní zůstalo nezměněno.
Portálu jsem už věnoval co jsem mohl a je možná čas jít zase jiným směrem. Už v průběhu předchozího roku jsem začal potají pracovat na mapování české Amiga scény. Prvním ovocem bylo zveřejnění kompletního přehledu českých diskmagů. Co však mnozí z vás neví je to, že celý projekt je už v současné chvíli v mnohem pokročilejším stádiu.
A tady právě dochází k pomalému odstavení prací na portálu na třetí kolej. Z malého projektu rodícího se pod křídly portálu se postupně stal téměř stejný kolos jakým je samotný portál. Vznikl tak projekt C.A.D.A. (Czechoslovak Amiga Demoscene Archive), na kterém se snažím dát dohromady informace o bývalé i aktuální československé Amiga scéně - skupiny, akce, produkce, informace o bývalých scenerech (co dělají dnes atd...), fotogalerie. Je to podobná a přitom úplně jiná práce než na portálu. Ná základě tohoto projektu jsem byl dokonce přibrán do skupiny AmiGanS, takže jsem oficiálně taky scener vy lameři, heč :)
Zábava při hledání dalších a dalších lidí, připomínající místy práci profláklého detektiva je hodně zábavná a radost při nalezení dalšího kontaktu nepopsatelná. Vše si vyžádalo registraci snad na všechny sociální sítě, hledání na internetu, IRC, ICQ, MSN, kontaktování známých známých, uplácení zasvěcených a tak podobně. :) Postupně se daří zaplňovat bílá místa a vše začíná do sebe krásně zapadat.
C.A.D.A. je zároveň důvodem, proč možná v budoucnu zcela ustane práce na portálu. Tomu jsem věnoval posledních pět let a je přirozené, že časem vše musí skončit (není nutná panika, není to otázka nejbližší budoucnosti). Neumím si představit, že bych portál vedl ještě několik následujících let stylem jako dodnes. Svůj účel už v podstatě splnil a dokáže si žít vlastním životem. Až dokončím C.A.D.A. projekt, tak už nebude v podstatě do čeho píchnout a budu moct odejít na odpočinek :)
Ke konci roku jsem se rozhodl s ohledem na portál zakoupit i novou základní desku SAM440-flex pro běh systému AmigaOS 4.1. S přítupem k tomuto systému přišla další motivace v tvorbě pro Amigu. Hodiny a hodiny u toho stroje mi vydržely až do začátku následujícího roku.
2010 - Další práce, primitivismus amiga.cz a nový Pegasos II
V dubnu tohoto roku jsem se rozhodl práci na portálu úplně odstavit a ohlásil jsem roční dovolenou. Nebylo však nutné konzervovat portál, jelikož o tvorbu novinek projevil zájem Starej Mraf a BigMac. Nicméně brzy jsem pochopil, že když nedělám nic na portálu, mám hodně času na práci na portálu :)
Celkem velké aktualizace se tak dočal projekt C.A.D.A., kde se podařilo kontaktovat další scenery a doplnit pár dalších bílých míst. Dalším úspěchem bylo naskenování časopisů Amiga Magazín s laskavým svolením Martina Ludvíka do PDF formátu. V PDF formě tak již jsou časopisy Amiga Review, Fénix, Help a Amiga Magazín. Zahájeny byly také práce na rekonstrukci původních štítků pro Workbench diskety, kde mi velkou měrou pomáhá Boboo.
V tomto roce jsem se rozhodl rozšířit svůj počítačový park o Pegasos II, patřící původně Lukymu. Ideální stroj na spuštění systémů AmigaOS 4.x a MorphOS - ideální pro mou práci na portálu. Oproti Sam440 přinesl hlavně výrazný nárust výkonu a použitelnosti. Nicméně neochota ze strany MorphOS Teamu mě nakonec vedl k odstavení systému MorphOS a věnování se čistě AmigaOS 4.1.
Nicméně ani tento rok se neobešel bez nepříjemných věcí. Nejsmutnější bylo zjištění, že i člověk, kterého považujete téměř za přítele, může zcela vytvrhnout z kontextu a totálně převrátit informace, o kterých se s ním bavíte v soukromí. Nicméně primitiva poznáte většinou až ve chvíli, kdy už je zcela pozdě. Nicméně vše špatné je k něčemu dobré. Zde se alespoň ukázkově projevili řitní alpinisti, kteří řešili hlavně možnost šperkování vlastního hardwaru. I když to chápu, těchto lidí si dokážu vážit jen velice těžko.
Tento rok nesklamal ani Pavel Svetlík, který si dovolil bez vědomí majitele AKF (Likáše Stehlíka) zabanovat z jeho stránek mojí a Wolfusovu IP adresu. Po tomto zjištění a následném dotazu na Lukyho, byl Svetlík z administrace AKF vyhozen a stránky převedeny z domény amiga.cz zpět na původní doménu. Svetlík hned začal vymýšlet konspirační teorie o načasování po získání domény javosoft.cz (kde plánovali zveřejnit informace o střižnách Casablanca a které nejsou samozřejmě v provozu dodnes). Jednoduše nebyl schopen přiznat svou prasárnu a jako obvykle začal házet vinu na někoho jiného. Tento postup však někteří dobře znají i z jeho podvodů při prodeji hardwaru pro Amigu. Závěrem lze jen říct, že vrána k vráně sedá... Od této doby také nejsem už nadále tolerantní k pomluvám a lžím, které tato dvojice o portálu neustále šíří. S primitivy se jednat snad ani jinak nedá.
2011 - Předání portálu a návrat zpět
Koncem roku 2010 se však začalo dít něco, co jsem nečekal. Některým kolegům ze zahraničních portálu začaly chodit e-maily, které měly zcela stupidně poškodit naši vzájemnou spolupráci a poškodit důvěryhodnost portálu a mě osobně. Nicméně hlavně díky tomu, že s většinou z nich už nekolik let pravidelně komunikuju, se vše velice brzy podařilo vyřešit. Nebudu zveřejňovat o co přesně šlo, ani z kterých adres tyto e-maily chodily. Není to zase tak složité odhadnout.
Začátkem roku se mi však podařilo najít nového člověka, který byl ochoten převzít na svá bedra kompletní administraci portálu. Tím dobrovolníkem se stal Scavenger. V počátcích to vypadalo, že vše bude probíhat v naprostém pořádku bez větších komplikací. Nicméně po celkem krátké době se Scavenger rozhodl administraci portálu vrátit zpět do původních rukou, jelikož údajně neodhadl hromadu starostí s tím spojených.
O pár měsíců později se hlavně díky nápadu DaMiho spustila na portálu Knihovna, kde se podařilo nahromadit obrovské množství naskenovaných časopisů.

