Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Blizzard PPC SCSI a AmigaOS 4.1

Sbalit
X
 
 • Filtr
 • Čas
 • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

  Blizzard PPC SCSI a AmigaOS 4.1

  Zkouším na amize 1200 nainstalovat OS4.1 a zjišťuju, že scsi řadič na blizzardu ppc není v OS4.1 podporován. Aspoň podle manuálu. Nemáte někdo informace, že by to bylo s nějakým update jinak?
  Amiga OCS, ECS, AGA, CGX, PPC
  ---------------------------------------------
  Líbí se mi Retropolis

  #2
  O: Blizzard ppc scsi a OS4.1

  Už jsem to v minulosti hledal a dokonce jsem si četl nějaké komentáře na Hyperion stránkách. Prej není a tak lidi s klasickými Amigami bohužel musí pro OS4.x používat IDE
  http://jack.untergrund.net [ AMIGA 600 AMIGA 1200 AMIGA 1200T AMIGA 2000 AMIGA 4000 AMIGA 4000T CD32 Mac mini G4 ]
  10. ročník RESETkání 7. - 10. 5. 2020 <<< Registrace >>>

  Komentovat


   #3
   O: Blizzard ppc scsi a OS4.1

   Celkem zásadní zjištění, které překopalo mé úmysly.Sakra! Na druhou stranu chápu generační rozdíl mezi scsi řadičem na bppc a csppc.
   Amiga OCS, ECS, AGA, CGX, PPC
   ---------------------------------------------
   Líbí se mi Retropolis

   Komentovat


    #4
    O: Blizzard PPC SCSI a AmigaOS 4.1

    Nicméně zase výkonostní rozdíl mezi ide a scsi (byť "jen" na bppc) je citelný.. Docela by mě zajímalo, proč ten driver neudělali.
    A500, A500+, Amiga 600HD/ACA630, A600 V2-Apollo 68080, Amiga 1200/Blizz1230/50, CD32, A3000, A4000/060, Minimig, Powerbook G4 17" MorphOS, SAM460cr AmigaOS4 God is great!

    Komentovat


     #5
     O: Blizzard PPC SCSI a AmigaOS 4.1

     Ten ovladač mohli udělat (v rámci týmu pracujícím na OS4.x) tři lidé. Ignatios Souvatzis, Jörg Strohmayer a Stéphane Guillard. Ignatios udělal stávající ovladač pro CSPPC, pak někdy v průběhu 2007(?) odešel. Jörg nemá rád cokoli spojené s Ralphem Schmidtem, takže od něho nelze v tomto směru čekat nic. A Stéphane se věnoval primárně ovladačům pro IDE a SATA s tím, že možná udělá i další. Neudělal, proč nevím. Friedeny tato podle různých komentářů na mailing listu nezajímá, oni se portům pro Classic (příliš) nevěnují.

     Nerozumím nicméně jedné věci. Ten potřebný ovladač existuje a to v NetBSD, kde je od roku 2011 (viz http://mail-index.netbsd.org/port-am...msg000120.html). Možná není funkční, jinak se divím, že ho ještě nikdo neadaptoval pro 4.x.
     AmigaOS // AROS

     Komentovat


      #6
      O: Blizzard PPC SCSI a AmigaOS 4.1

      To je tedy mrzuta skutecnost. Uz takhle neni "Classic" zadny rychlostni masakr a chybejici (z meho pohledu) naprosto zaklani ovladac tomu moc nepomuze. Stejne tak komicky zadrhel s ovladacem pro X-Surf (do Zorro). Ve 4.0 byl absolutne nefunkcni i pres to, ze karta je v seznamu podporovanych. Jak je to ve 4.1 si uz nepamatuji.

      Komentovat


       #7
       O: Blizzard PPC SCSI a AmigaOS 4.1

       Na to musíš dívat jejich (Friedenovským, abych byl přesný) pohledem. Na "rýsovacích prknech" měl být OS4.x revoluce směrem k úplně novému systému s ochranou paměti na nových strojích. Software (=exec a dos, nebo po jejich kernel) po skutečném pochopení stavu věcí nezvládli a o hw si myslím svoje. Každopádně viděli, že věci jdou šejdrem, tak chtěli vyždímat ještě aspoň něco a naportovali (rychle) čtyřku i na (původně vylučované) klasické Amigy. Naprosto jednoduché, nic víc za tím není.

       Reálně ovšem 4.x na klasice přináší problémy. Co si budeme povídat, i když je systém modernizovaný málo, přece jen mají původní mašiny několik zásadních problémů. Pomineme-li omezené množství paměti, jsou tu zvláště turbokarty. Jednak odchází, jednak je jejich spotřeba vzhledem k původnímu napájení Amigy neadekvátní, což vyžaduje z hlediska běžného uživatele zásadní úpravy (support! nemyslet v lokálním měřítku!), jejich návrh je (z dnešního pohledu) špatný min. kvůli chybějící L2 cache a pak, ze softwarového hlediska vyžaduje velmi speciální přístup, protože prostě Ralph Schmidt a tehdejší politika p5. Z těch karet je problematičtější Blizzard. A Blizzardů mají vývojáři málo, možná dneska už ani jeden. Proto jakžtakž jen CSPPC.

       X-Surf je podobná story, i když ne tak vyhrocená. Zatímco bez turbokaret by 4.x nikomu neprodali, podpora síťovky (a jiných) je záležitost výrobce. Správně, souhlasím. Jenže ten potřebuje dokumentaci. A tu nikdo (oficiálně) neposkytl. Ačkoli třeba někde napsali, že ano. Není tomu tak. Zkrátka vztah Friedeni vs. Schönfeld taky není ideální. Ale opět, zdrojový kód pro X-Surf existuje, tak nevím, proč se toho nikdo nechytl.

       Sečteno a podtrženo, za vše může pád C= Pak už to jen gradovalo a ve výsledku tu byly dvě strany, jedna arogantnější než druhá bez jakékoli možnosti se domluvit. Nechci soudit, kde je vina, ale realita byla a je pro všechny amigisty bez rozdílu devastující. Těch "pět" zbývajících vývojářů se rozdělilo na dva a půl na každé straně a nikdo nic (pořádného) nedokázal.
       AmigaOS // AROS

       Komentovat


        #8
        O: Blizzard PPC SCSI a AmigaOS 4.1

        To je sice pekny pribeh a me neni moc jasne proc ve 4.0 deklaruji podporu pro jedinou dosud vyrabenou sitovku do zorro X-Surf, ktera tam neni funkcni. Funkcni ovladac existuje, Dami ho nekde sehnal, ale o to mi nejde.

        PPC turbokaret existuje udajne asi 6000 tisic, hodne majitelu z toho si OS4 koupi, takze se peknych par tisic kopii proda. Rekl bych, ze je to hodne srovnatelne s poctem desek SAM a podobnych, takze ani tak to nechapu, rozhodne mi to nepripada jako minoritni platforma.

        Komentovat


         #9
         O: Blizzard PPC SCSI a AmigaOS 4.1

         Co se týče X-Surfu a finální verze OS, tak bohužel nevím. V OS4.x před překlopením na PPC (tj. stále ještě na 68k) fungoval. Otestováno přímo s X-Surfem, ten mám.

         A ta druhá věc. Nejde o to, kolik je (hypoteticky) karet. Jde o to, že jsou výkonově (a paměťově) nedostačující. Jiná záležitost je, jestli by se systém nedal více vyladit. Určitě dal, ale s tím se musíš obrátit na výrobce. Osobně ale největší problém spatřuji spíše v kvalitě ovladačů grafických karet.
         AmigaOS // AROS

         Komentovat


          #10
          O: Blizzard PPC SCSI a AmigaOS 4.1

          To existoval OS4 na M68K?

          Komentovat


           #11
           O: Blizzard PPC SCSI a AmigaOS 4.1

           Ano. Nez se objevil prvni pouzitelny hardware, vse se vyvijelo na puvodnich strojich. Bylo potreba dokoncit vycisteni kodu, odstranit zbytky assembleru, z velke casti prepsat dos.library (ta se nyni sklada ze dvou casti: nove s resource trackingem + emulacni vrstva pro stare programy vyuzivajici BCPL) a napsat novy kernel (HAL + execSG). Vyvoj zacal zhruba v roce 2002 a finalni preklopeni nastalo nekdy v polovine roku 2007. Od roku 2003 se publikovaly komponenty ve variante pro oba druhy procesoru.
           AmigaOS // AROS

           Komentovat


            #12
            O: Blizzard PPC SCSI a AmigaOS 4.1

            Což klobouk dolů, že máš celé ty roky na ramenou lokalizaci systému, který v podstatě ani nepoužíváš

            Komentovat

            Zpracovávám...
            X