Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Microdrive alebo Mini Hard Disk

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    Microdrive alebo Mini Hard Disk

    Prvy Microdrive ponukla firma IBM okolo rokov 1998 - 1999. Vtedy s malou kapacitou 170 MB. Neskor sa kapacity zvysovali 340 MB, 512 MB, 1 GB, 2 GB, 2.5 GB, 4 GB, 6 GB, 8GB najde sa aj 12 GB. Samozrejma o mnoho rokov neskor. Microdrive je vlastne 1 palcovy HDD. Vo vnutri najdete platnu podobnu z klasickeho HDD, samozrejma vo velmi malom prevedeni. Konektorove pripojenie bolo vtedy zvolene na Compact Flash Type II alebo CF+ Type II. Dnes sa najnovie Microdrive pripaja cez ZIF konektor (podobne ako male HDD).

    Rozdiel medzi klasickymi CF kartami a CF+ Type II je v hrubke samotnej karty a odbere elektrickej energie. CF karty maju hrubku 3.3 mm zatial co CF+ Type II su 5 mm (vzhladom na mechanicku cast su hrubsie). Vyrobcov tychto kariet je celkom dost IBM, Hitachi, Seagate, MagicStore, Toshiba ... Vyuzitie kariet bolo predovsetkym v drahych zrkadlovkach pre fotenie, potom sa zacali pouzivat v MP3, MP4 prehravacoch (dokonca aj v iPode Mini), PDA a neskor aj v pocitacoch ( Amiga ).

    Na klasickych CF kartach dochadza k problemu urcitych poctov zapisov na kartu (aj ked v dnesnej dobe je to cislo uz vacsie ako v zaciatkoch). To iste plati aj pre ostatne druhy pamatovych kariet Smart Media, xD, SD, MicroSD, Memory Stick ... Microdrive vlastne riesi problem poctu zapisov, co si myslim, ze pre vyuzitie v pocitacoch je celkom podstatne. Malokto by chcel prist o data zo dna na den. Myslim, ze niektory z nas vedia, o com pisem.

    Co sa tyka pripojenia, moznosti su IDE, SCSI, USB, PCMCIA pripadne Express Card. Pre nas Amigistov je to vyborne riesenie na prenos dat medzi pocitacmi AMIGA - PC - MAC, ci uz prostrednictvom USB alebo PCMCIA ... (komu sa uz dnes chce napalovat CD/DVD disky). Prostrednictvom PCMCIA na A600, A1200 to vlastne funguje ako dnesne USB, ktore prislo o niekolko rokov neskor. Myslim, ze Microdrive je dobra volba nahrady klasickeho HDD pre Amigu.

    Tu je odkaz na anatomiu Mini Hard Disku - Microdrive:
    Přiložené soubory

    #2
    O: Microdrive alebo Mini Hard Disk

    Já bych chtěl jen doplnit nějaké to info k těmto Micro-Drive:
    Kdysi asi snad tak před víc jak 20lety se Mě před čumák dostal právě takovejto Micro-Drive.
    Tenkráte Jsem zde v Ostravě navštěvoval jednu Firmu,kde takovejchto věciček měli spoustu.
    Úctihodná kapacita na "Tehdejší dobu", 10 MB - v provedení CF od Firmy Seagate.
    Celá kartička byla pěkně ve skle,tudíž bylo i vidět plotnu a hlavičky.
    Tehdy v Brně na Ivexu hovořili,že chystají do prodeje zařadit "Novinku - 16 MB".
    Tenkráte to měli Seagate ve svém katalogu,( v Češtině ),uvedeno ,
    a na porovnání na foto byla vedle toho Micro-Drive vyfocená i Naše Dvoukoruna.
    Věřte,že to byl pro Mě zážitěk,něco takhle krásného držet v prackách !
    Pak to byl také od Seagate 20 MB HDD v provedení PCMCIA,(také ve skle),...Nádhera.
    V té výše nejmenované firmě zde v Ostravě takovejchto věcicek měli víc na čumendu.
    Mě to tenkráte nějak nedalo a jak se říká " Líná huba-hotové neštěstí",
    ukecal Jsem je aby Mě zapůjčili na laborování vše,co tam momentálně měli k dispozici.
    No a tak se stalo a MY-Amigisté z Ostravy seděli na kvartýru u Kolegáčka na Dubině celej weekend ,
    a na A-600 , A-1200 testovali veškeré krámy,co Jsem si zapůjčil...Paráda.
    Takže tohle píšu jen k dokreslení doby minulé ve věci Nostalgie.
    ( Chtěl bych to "Dnes" vlastnit ve Své sbírce HW ).
    Dnes mám tady doma Micro-Drive 20 GB Toshiba MK2004GAL - ZIF verzi,1.8",3.3Volt.
    K tomu Adapter ATA nebo USB,vše maká s Amigou Super.
    Naposledy upravil EXA; 10.12.2013, 09:58:49.

    Komentovat


      #3
      O: Microdrive alebo Mini Hard Disk

      Takze vy 2 byste microdrive doporucili? Cenove vychazi zhruba stejne, jako CF, ale neda mi to, abych se nezaptal, co 2.5 palcove IDE disky? Nevychazi stale ještě lepe nez tohle? Pouziva je jeste nekdo, kromne Jacka3D, u ktereho jsem jeden na vlastni oci videl?

      Komentovat


        #4
        O: Microdrive alebo Mini Hard Disk

        2.5" HDD...no proč je nepoužívat,vždyt A-600 nebo A-1200 je na to přímo přizpůsobená a Výrobce tam dal jak ATA-konektor,tak i držák ?!
        Ale musí se brát "Dnes" v potaz,že je to tzv.točivé pole,které si pápne nějakej odběr,(i když je to minimum).
        Takže Já používám namísto těchto HDD-2.5" raději CF-Cart s redukcí.
        Vychází to finančně vcelku dobře a nezbaští to moc na odběru.
        Když vezmu v potaz,že Origo dodávanej Zdroj k Amigám je pouze max.4.5 Ampér,
        tak proč ho se snažit zatěžovat až na doraz !
        Je fakt,že Já Jsem si právě pro tato Své laboratorní účely ubastlil Zdro o něco silnější,
        ( jak popisuju na Svém WEBu ). Tolik k této věci - Můj názor.

        Komentovat


          #5
          O: Microdrive alebo Mini Hard Disk

          springy:

          Pokial chces Microdrive pouzivat ako nahradu HDD v A600 pripadne A1200, tak ano doporucil. Tak ako pisal EXA, je to hlavne z dovodu nizkeho odberu energie. A samozrejma aj z dovodu maleho miesta v tychto Amigach. Ak chces pre "vacsie" Amigy 2000, 3000, 4000, pripadne "malu" Amigu prerobenu do Toweru, kde su uz zdroje cca. 200 W, nie je to potrebne, ale pouzit sa to da.

          Komentovat


            #6
            O: Microdrive alebo Mini Hard Disk

            O MD budu uvazovat pro svou A600. Sice zatim v pohode bezi s puvodni CF kingston s kytickou od tebe, ale jak si psal, nerad bych se dockal ztraty dat. Pro A1200 mam upraveny AT zdroj, sice je v desktopu, ale bude v ni bppc a bvision, takze se tam ten ide hdd uz nejak ztrati.

            Komentovat


              #7
              O: Microdrive alebo Mini Hard Disk

              Ano, pre A600 je to sikovne riesenie. Kingston funguje, ale nikto nevie kedy napriklad zlyha zapis. Nepomoze ani, ked si kupis drahsiu CF kartu ako SanDisk. Jack nema s CF kartami moc dobre zkusenosti, preto sa vratil k HDD. Dobre je sa vyvarovat niecomu takemu. Pravidelne si robit zalohy. Samozrejma, ze odist ti moze aj klasicky HDD. Mne napriklad stary SCSI IBM 2.5 GB stal cca. 12 rokov v sufliku a ked som ho zapojil, tak normal funguje, ale to nemusi byt pravidlo. Kedysi mali SCSI HDD aj vyssiu zaruku, tusim 5 rokov. Ale nezabudat, ze nic nie je neznicitelne, preto je dobre robit si zalohy dat.

              Komentovat


                #8
                O: Microdrive alebo Mini Hard Disk

                Ja tiez dodnes pouzivam klasicky 2,5" disk a zatial som nepocitil potrebu "konvertovat". Spotreba ma netrapi, to by som nesmel jakziv zapnut PC. Este tak hlucnost, ale ked z bedni hra hudba...
                ???

                Komentovat


                  #9
                  O: Microdrive alebo Mini Hard Disk

                  V puzdre Compact Flash existuje este Microdrive 20 GB od Hitachi. To je snad najvyssia kapacita, ktoru dokazali natlacit do Compact Flash puzdra. Vyssie kapacity su uz len pre pripojenie IDE 1.8" a ZIF. Samozrejma uz maju aj vacsie rozmery.

                  In just a couple of decades, smartphones have become indispensable in our daily lives. Read on for news, reviews and comparisons of the latest smartphones and tablets.
                  Přiložené soubory

                  Komentovat


                    #10
                    O: Microdrive alebo Mini Hard Disk

                    Jen pro Vaše info:
                    Kdysi Jsem měl ke Své A-500+ řadič Protar a pak A-590,vše SCSI.
                    Ale tehdy sehnat HDD-SCSI za dobrej penis,bylo umění.
                    Můj první HDD-SCSI-52MB-Quantum, Jsem kupoval za 6300 Kč.
                    Pak za rok nato to byl HDD-SCSI-326 MB-Maxtor,také přesně za 6300 Kč ,
                    to bylo snad před 25 roky.Ten HDD Mě maká dodnes !!!
                    Momentálně jej mám stále u A-500+ v řadiči A-530.
                    A ještě pro vysvětlenou pro všechny:
                    Kdysi se HDD značily výrobcem barvou.
                    Zelená znamenala,že životnost je pouze 1 rok.
                    Červená byla 3 roky.Černá byla 5 let.
                    Tím bylo nejspíš myšleno,že tyto HDD běžely NonStop v nějakých zařízeních.
                    Já mám tedy ten "Černej" již 25 let a bez jediného vadného sektoru !!!
                    NIKDY se Mě nestalo,že by někdy zhavaroval !
                    Samosebou,že nemám Amigu zaplou 24hours denně.
                    Takže tolik k této věci z Mé strany pro vysvětlenou.

                    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
                    Autorem citovaného textu je oxcom Přejít na původní příspěvek
                    Ano, pre A600 je to sikovne riesenie. Kingston funguje, ale nikto nevie kedy napriklad zlyha zapis. Nepomoze ani, ked si kupis drahsiu CF kartu ako SanDisk. Jack nema s CF kartami moc dobre zkusenosti, preto sa vratil k HDD. Dobre je sa vyvarovat niecomu takemu. Pravidelne si robit zalohy. Samozrejma, ze odist ti moze aj klasicky HDD. Mne napriklad stary SCSI IBM 2.5 GB stal cca. 12 rokov v sufliku a ked som ho zapojil, tak normal funguje, ale to nemusi byt pravidlo. Kedysi mali SCSI HDD aj vyssiu zaruku, tusim 5 rokov. Ale nezabudat, ze nic nie je neznicitelne, preto je dobre robit si zalohy dat.
                    Naposledy upravil EXA; 26.12.2013, 13:38:27.

                    Komentovat


                      #11
                      O: Microdrive alebo Mini Hard Disk

                      Mne vcera prisli tieto dva kupene z eBay. Dnes som ich pripravil a odskusal.

                      Rychlost u povodnej 8GB CF karty mam 1,7 MB/S (FFS)
                      rychlost Microdrive 2,4 MB/S (FFS)

                      Testovane na A1200 ACA1230/28 64MB Ram.

                      Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: MicroDrive.jpg
Počet zobrazení: 1
Velikost: 57,8 KB
ID: 107448

                      Kupene tu ak by bol zaujem:

                      Find many great new & used options and get the best deals for Hitachi 4GB CompactFlash I Card - 13G1768 at the best online prices at eBay! Free delivery for many products!
                      Naposledy upravil ObiWanKen; 31.12.2013, 15:37:03.
                      A600 Furia020 | A1200 PiStorm32 Lite | A1200 ACA 1231 | Sharp MZ800 | ZX Spectrum | Didaktik M | Didaktik Gama | C64 U1541II | Atari 800XL | Atari 130XE U1MB+SIDE2 | Nintendo DS | MiST

                      Komentovat


                        #12
                        O: Microdrive alebo Mini Hard Disk

                        Som rad, ze ti vidno rozdiel v rychlosti. Teda, rychlost povodnej CF 8 GB bola celkom mala. Aky vyrobca je CF 8 GB? Klasicke CF SanDisk Ultra pripadne Extreme vykazuju vyssie rychlosti.

                        Komentovat


                          #13
                          O: Microdrive alebo Mini Hard Disk

                          Je to Sandisk extreme 8 GB.

                          Hľadáte sandisk cf extreme 8gb? Heureka.sk vám ponúka širokú ponuku produktov a ich recenzií. Ľahko si u nás tiež porovnáte cenu a dostupnosť u mnohých predajcov.


                          Som cakal ze CF bude rychlejsia oproti Microdrive.
                          Naposledy upravil ObiWanKen; 31.12.2013, 16:26:50.
                          A600 Furia020 | A1200 PiStorm32 Lite | A1200 ACA 1231 | Sharp MZ800 | ZX Spectrum | Didaktik M | Didaktik Gama | C64 U1541II | Atari 800XL | Atari 130XE U1MB+SIDE2 | Nintendo DS | MiST

                          Komentovat


                            #14
                            O: Microdrive alebo Mini Hard Disk

                            Autorem citovaného textu je ObiWanKen Přejít na původní příspěvek
                            Postovne vacsie ako cena karty. 8-)
                            Amiga 1200T (E/Box)+BlizzardPPC 603p/363+060/66+BVision PPC+256MB+KS3.1+Cocolino+Lyra 2+Fast Ata MK-IV+320GB WD Blue 3200AAJB PATA HDD(PFS3)+dvdrw+dvd+cf2ide
                            Amiga 1200+BlizzardPPC 603e/210+040/25+128MB+KS3.1+CF4GB(PFS3)

                            Komentovat


                              #15
                              O: Microdrive alebo Mini Hard Disk

                              Preto som kupil dva kusy.
                              A mohol som aj viac.


                              Edit: Skusil som aj CF Sandisk extreme 4GB a rychlost stale na 1,7 GB/S.
                              A600 Furia020 | A1200 PiStorm32 Lite | A1200 ACA 1231 | Sharp MZ800 | ZX Spectrum | Didaktik M | Didaktik Gama | C64 U1541II | Atari 800XL | Atari 130XE U1MB+SIDE2 | Nintendo DS | MiST

                              Komentovat

                              Zpracovávám...
                              X