Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

MorphOS na G5 PCIe (unsupported)

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

  • sailor
    odpověděl
    Tak jsem konečně v Powermacu G5 vyměnila DVD, a spustila Apple System Diagnostic / Thermal calibration.
    Bohužel, mac hlásí chybu Error CPU0 - CPU intake speed error, Check that inner doors is secure and in place then return to calibration.
    Pro CPU1 totéž. Také to hlásí chyby u testů CPU intake.

    Inner doors ( plastový vnitřní kryt ) jsem nikdy neměla, a teplotní kalibrace i všechny testy kdysi před lety proběhly dobře. Takže se tam něco časem pokazilo.
    Ještě jsem vygooglila na macrumors, že tahle chyba se u G5 objevuje když je něco špatně s pumpou ( chyba v záměně hlášek u Apple System Diagnostic ).

    No každopádně rychlým pohleden zjištěno, že vodní chlazení neteče. Uff..
    A chyba se projevuje jen v MorphOSu - tam se ventilátory nenastartují, kdežto v linuxu a MacOSX ano.
    Takže jěště chvíli budu powermac trápit, abych naistalovala Debian Sid a mohla si image zkopírovat na Amigu X1000, a pak to budu muset rozebrat a vyčistit a uvidíme.

    Vložit komentář:


  • Lisiak
    odpověděl
    Já nic nedržím, rozhodl jsem se být slušný

    Vložit komentář:


  • Falcon_11
    odpověděl
    Ja zasa držím všetkých 20 prstov 😁👍

    Vložit komentář:


  • Dedy
    odpověděl
    Tož držím všechny čtyři.

    Vložit komentář:


  • sailor
    odpověděl
    Tak jsem se párkrát pokoušela nabootovat diagnostické CD (ASD) na Powermac Quad abych provedla tepelnou kalibraci a nic. Držím "C" a DVD nebootuje, resp bootuje přímo Morphos. Ani grafickém early startup není vidět. Ani z OpenFirmware.
    Zkusila jsem to pár týdnů po sobě, vyčistila jsem mechaniku, vypálila CD znovu, pomalu. Pořád nic. Ani v operačním systému není vidět.
    Tak jsem to nechala být, MorphOS prostě pouštím jinde, abych si Quad neupekla.

    No a dneska mě zničeho nic napadlo, že vlastně na tom Quadu mi kdysi dávno odešla mechanika a vyměnila jsem ji za nějakou starou IDE ze šuplíku. Takže by to docela klidně mohla být pouze CD mechanika, a ASD na Quad je už DVD.

    Tak mi držte palečky, aby to byla tahle možnost

    Vložit komentář:


  • sailor
    odpověděl
    Já zkoušela rozdíl u PCIe x16 a x8 u AmigaOne X1000. Je tam malý rozdíl v grafických benchmarcích, ale v reálných aplikacích ani hrách žádný rozdíl v rychlosti není.
    Jinak jsem na to kdysi dávno ( v době prvních PCIe 2.0 ) koukala i na Windows X64 s podstatně rychlejšími CPU, a rozdíly x8 a x16 například ve hrách byly opravdu minimální, v řádu jednotek procent.

    Vložit komentář:


  • ghh
    odpověděl
    Poslední dobou se mi objevovaly v obraze "vadný pixely" a při skrolování v GoldEdu text zanechával šmouhu a pod.
    Vyndal jsem obě gr. karty (Radeon nahoře Nvidia dole). Pasivní chladič na Nvidia byl pěkně rozžhaven a ventilátor na Radeonu byl plnej prachu. Taky mi tam docela překáží to externí napájení Radeonu, rozdvojka je moc dlouhá, molex konektory jsou obří a kabely moc tlustý-tuhý. Není divu že se to přehřívalo
    Po vyčištění všechno funguje perfektně, ale pak jsem nakonec vyndal tu Nvidia, protože ji vlastně nepoužívám a jenom tam topí. Radeon jsem dal do prvního slotu. MorphOS samozřejmě najede, ale samozřejmě nefunguje open firmware.
    Zatím jsem nezjistil nějaký rozdíly mezi tím jestli je karta v 16x slotu nebo v 8x slotu.

    Vložit komentář:


  • sailor
    odpověděl
    Ano, reset SMU jsem zkoušela - tedy jenom vytažením ze zásuvky, nechtělo se mi to rozebírat a mačkat reset na desce. Podle servisního manuálu by to mělo být stejné.

    Vložit komentář:


  • logout
    odpověděl
    Tak to bude ono. Late 2005 jsou úplně jiná technologie - jiný čipset, jiný řadič paměti, jjiné SMU/PMU - než předchozí G5 stroje. Je tam strašně vidět, že Jobs to hrál na všechny strany až do konce, nikomu by nemohlo nikdy dávat smysl vyvinout úplně nový počítač kvůli jedné modelové sub-generaci - prostě jen inženýrům neřekl, že on už je rozhodnutý jít jinam

    EDIT: Blbý dotaz - reset SMU na desce jsi zkoušela?
    Naposledy upravil logout; 21.04.2022, 09:19:17.

    Vložit komentář:


  • sailor
    odpověděl
    Máš pravdu, takhle jak píšeš to je.
    Zeptala jsem se totiž i na morph.zone a cyfm (MOSdev) mi říkal, že MorphOS u mého Powermac Quad ( a tedy i ghh-ova Dualcore ) nedělá žádné řízení teploty. Všechno dělá vnitřní pomocá jednotka SMU (System management unit)

    MaxOSX i linux umí tuto jednotku nějakým způsobem řídit, MOS ne.
    To že mi to loni fungovalo kolem 50°C a dnes ne může být způsobeno špatnou kalibrací.

    Takže jsem si stáhla servisní CDčko a o víkendu zkusím zkalibrovat SMU s čidly. Uvidíme co to udělá. Pokud to nepomůže, tak si musím pořídit jiný Poermac G5 na MorphOS
    No to ne, spíš počkám jestli na to někdo neudělá alespoň nějakou utilitku na ventilátory, jako je pro iMac.

    Díky všem za snahu a v neděli uvidíme.

    P.S: jinak aby o MorphOSu nevznikl nějaký špatný dojem, tyto Powermacy G5 (late 2005) Quad a Dual-core MorphOS oficiálně nepodporuje. Fungují tak nějak navíc.
    Naposledy upravil sailor; 21.04.2022, 08:08:40.

    Vložit komentář:


  • Lisiak
    odpověděl
    Snad všemu rozumím dobře, pokud to Sailoře na jedné mašině funguje a na druhé ne, myslím, že tam přeci jen nějaká komunikace v rámci SW bude. Možná by to chtělo zkusit zkontaktovat majitele stejné mašiny u které je tenhle problém s vetráčky, nebo by se snad dostalo nějakých odpovědí i tím, že by ghh zkusil celou tu Sailořinu konfiguraci u sebe, pokud to vůbec jde.

    edit: tedy Sailoře to funguje na jedné mašině a na té stejné u MOSu vetráčky adekvátně nereagují.

    Mně to zatím přijde, jako kdyby si MOS tým nebyl vědom nějaké souvislosti. Ono přeci jen regulace větráčků u řešení kompatibility SW není prioritou č.1 i když je to důležitá věc. I ghh píše, že se to u něj na vetráčky moc nehraje.
    Naposledy upravil Lisiak; 21.04.2022, 06:29:56.

    Vložit komentář:


  • ghh
    odpověděl
    sailor Jestli je v OF nějaký nastavení ventilátorů taky nevim. Jak jsem psal, v MorphOS jedou furt stejně a i při velký zátěži (20min 100%cpu) jsou teploty v pohodě. To jedno zvýšení otáček mě spíš překvapilo.
    Co zkusit ten "trik" co byl potřeba ve starší verzi MOS, kdy byly otáčky naopak na max. Nebo to bylo jen pro iMac?
    Někde jsem zahlíd že by se dala udělat diagnostika pomocí toho Apple diag CD-DVD nevim jak se to přesně jmenuje.
    Mám https://everymac.com/systems/apple/p..._dual_2.3.html
    a taky https://everymac.com/systems/apple/p...g5_1.8_dp.html
    Na obou strojích se to chová stejně

    Vložit komentář:


  • logout
    odpověděl


    Identifikuje se jako PowerMac7,3, nicméně procesory jsou z některé ze starších generací - nejedná se o 90nm PPC970fx ale o 130nm PPC970. Předchozí majitel kupoval přímo v USA z programu "Apple refurbished" a podle mě Apple složil ze dvou počítačů jeden. Kdo si myslí, že G5 topí, neviděl tenhle stroj...

    Vložit komentář:


  • sailor
    odpověděl
    Díky, aspoň tak. A ty máš prosím jaký Powermac přesně?

    Vložit komentář:


  • logout
    odpověděl
    Tady bohužel nemůžu poradit, protože generace PowerMaců založená na 970MP má vše kompletně jinak - v Linuxu jsou na thermal management jiné ovladače, jiné názvy zařízení, atd. - takže se to tam může chovat jinak, než na mém hybridu na půli cesty mezi úplně první a druhou generací PowerMac G5. Každopádně u mě definitivně ovlivňuje otáčky systém - po zapnutí jede vše naplno, dokud systém otáčky nesníží - když třeba v Linuxu není nahozený modul pro thermal, tak to jede naplno pořád.

    Vložit komentář:

Zpracovávám...
X