Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

PC emulátory na Amize

Sbalit
X
Sbalit
  •  

  • PC emulátory na Amize

    Všechny testy proběhly na konfiguraci Amiga 1200, Blizzard 1260/60, 128 MB RAM, Mediator PCI, 4GB SCSI HDD, AOS 3.1. Jelikož se zde jedná o emulaci počítače PC, kdy dochází k translaci všech instrukcí procesoru, nelze očekávat přílišný výkon od softwarových emulátorů na procesorech 68k, emulátory jakž takž emuluji 486, jejíž rychlost je silně závislá na rychlosti Amiga CPU. Pro rozumné používání však nedoporučuji nic pomalejšího než procesor 060.

    PCx 1.1
    • Klady: emulace PC 586, rychlá emulace FPU, Soundblaster DAC
    • Zápory: nižší hrubý výpočetní výkon, nemožnost využití grafické karty, omezené možnosti hardfile
    Úvod
    Emulátor PCx ve své komerční podobě přináší solidní emulaci Pentium PC. Hodí se zejména na aplikace v prostředí MS-DOS, možné je i použití systému Windows 3.1 ve standard režimu. Hry pod MS-DOS běží slušně, některé podporují i emulaci SoundBlasteru.

    Konfigurace
    Je velice jednoduchá, v úvodním okně nastavíme velikost emulované paměti, max. 16MB, dále Video ovladač (AGA, ECS, Graffity). Grafické karty bohužel nejsou podporovány. Je sice možnost přesměrovat 1 z režimů (konkrétně 320:200:8 bit) na grafickou kartu pod Cybergraphics či Picasso96, mně se však emulátor vždy kousne (viz. konfig Voodoo3 PCI). Dále nastavíme emulaci Floppy disků (podporovány pouze standardní Amiga mechaniky DD/HD, pokud máte LS-120, v emulátoru ji nelze použít). V položce Devices lze nastavit PC Harddisk. Můžeme zvolit volný partition na Amiga disku, nebo emulaci PC Harddisku v podobě souboru na Amiga HDD. Velikost takového hardfile zvolíme v nabídce HardFileSetup (na filesystemu PFS a pravděpodobně i jiném nelze vytvořit větší než zhruba 210MB, asi omezení emulátoru, pokud potřebujete větší, vyčleňte emulátoru volný Amiga Partition, ten již bez problémů zvládne větší kapacitu. K hardfilům můžeme vytvořit i klasický Amiga mountlist, který umožní přenos souborů z Amigy na emulovaný PC disk.

    V položce Ports nastavíme emulaci Sériového a paralelního portu, COM port např. modem, LPT port tiskárna. V položce BIOS ponecháme PCxBIOS. Sound umožňuje emulaci PC Speakeru - pípání, nebo primitivní emulaci Soundblasteru v1, 8 bit mono (DAC). V Peripherals nastavíme emulaci myši na Bus Mouse. V Advanced lze nastavit některé volby ovlivňující rychlost emulátoru - Turbo level a CPU transcription. Turbo level prý může urychlit emulaci Windows 3.1 (zhruba nastavit 2-4), CPU transkripce bere emulované instrukce z vyrovnávací paměti. Mně se na procesoru 060 zdálo nejlepší nastavení bez obou těchto položek, při použití Turbo levelu se značně zpomaluje grafika v MS-DOS, Windows ne, CPU transkripce nemá neblahé účinky, ale zdánlivě ani blahé. Nakonec můžeme konfiguraci uložit.

    Pozor, pokud máte namountovaný PC HDD na Amize, nikdy nespouštějte emulaci, může poškodit Hardfile, vždy zrestartujte Amigu.

    Instalace PC systému
    Klikni pro plné zobrazení obrázku  Jméno: winsetup1.png Počet zobrazení: 1 Velikost: 660 Bytes ID: 164132
    Nejprve je nutné mít nějakou systémovou disketu, která rozjede např. MS-DOS a umožní naformátovat HDD. Disketu vytvoříte na PC s MS-DOS tak, že vložíte disketu a napíšete FORMAT A: /S. Také je vhodné na disketu zkopírovat soubor SYS.EXE a FDISK.EXE. Fdisk nám pomůže naformátovat disk, sys umožní bootovat z nového HDD.
    Klikni pro plné zobrazení obrázku  Jméno: winsetup2.png Počet zobrazení: 1 Velikost: 1,8 KB ID: 164133
    V případě, že máte instalačky s MS-DOS, jsou bohužel HD, je nejlepší nainstalovat MS-DOS na PC a pak celý systém zkopírovat na Amize přes Cross-DOS, či Fat95 do emulovaného Amiga PC HDD. Pokud chceme hrát hry se zvukem musíme přidat do souboru autoexec.bat novou proměnnou třeba na začátek příkazem SET BLASTER=A220 I5 D1 T1. v příslušných setupech her nastavíme pro hudbu "No sound" a pro zvuky "Soundblaster" či "Soundblaster mono" apod.

    Pokud máte nainstalovaný MS-DOS, je možné instalovat Windows 3.1. Opět nejlépe zkopírovat všechny soubory z PC instalaček do jednoho adresáře, např. C:\WIN a poté překopírovat do Amiga PC HDD. Instalaci pak spustíte jako C:\WIN\SETUP a když instalátor chce disketu, nastavíme adresář, kde jsme zkopírovali windows z instalaček. Po úspěšné instalaci spouštíme windows přes WIN/S. Windows běží ale velmi pomalu, takže se na práci téměř nehodí. Trochu lepší je situace na PC-Task 4.4, viz. dále. Funguje zde nicméně ovladač zvuku Soundblaster v1. Nainstalujete ho přes Control Panel, Driver, zvolíme Soundblaster v1, port nastavíme na 220, Interrupt na 5. Je pak možné přehrávat v emulátoru zvuky, samozřejmě jen mono. Dalším využitím je tisk dokumentu přes emulovaný LPT port či využití modemového připojení přes COM port. V době psaní článku jsem bohužel neměl k dispozici českou verzi Windows 3.1, a tak bylo nemožné zobrazování dokumentů v češtině-chybějící české fonty. Lze však samozřejmě dostat i českou verzi. Dále je možno využít i emulaci CD-ROMu, vše by mělo fungovat jak z Windows tak z DOSu při použití dodaného ovladače spolu s emulátorem.

    Tabulka zajímavých her, běžících pod emulátorem:
    Lands of Lore Běží anglická verze 1.24 i se zvuky, pěkné demo, trochu pomalejší
    Legend of Kyrandia 2 - Hands of Fate Pěkná adventura, zvuky běží v pohodě, slušně hratelné
    Dune 2 - Battle for Arrakis Strategie, běží bez zvuku, pomalé, ale máme na Amize i s trochu lepší grafikou
    Gobliins 2​ Běží ok, ale bez zvuku, hratelné, samozřejmě máme rovněž na Amize

    Lands of Lore Legend of Kyrandia 2
    Dune 2 Gobliins 2
    PC-Task 4.4
    • Klady: vysoký výpočetní výkon, možnost přesměrování režimů VGA/SVGA na grafickou kartu, vysoká kompatibilita
    • Zápory: pouze emulace 486, pomalý refresh obrazovky, chybí emulace Soundblasteru
    Popis
    S ohledem na předchozí emulátor, uvedu jen několik důležitých odlišností. Tento emulátor dovede díky vysoké kompatibilitě a kvalitní emulaci zprovoznit i Windows 95 - vyzkoušeno, což je opravdu pozoruhodný výkon pro pouze softwarový emulátor. Samozřejmě, že na práci procesory 68k nestačí, budeme si muset počkat na řešení typu Dragon, která by zde mohla výrazně pomoci. U emulace Windows 95 je navíc velkým problémem emulace grafické karty, protože lze nainstalovat pouze režim Standard, což je univerzální režim, který ovšem nemá žádné akcelerační schopnosti a je nesnesitelně pomalý, často i na obyčejných PC.
    Klikni pro plné zobrazení obrázku  Jméno: wordview.png Počet zobrazení: 1 Velikost: 2,1 KB ID: 164134
    Kromě Win 95 zde můžeme nainstalovat i Windows 3.1, díky přesměrování grafických režimů na grafiku pod P96, a CGX je situace lepší, dokonce lze využít i SVGA režimy 800x600 atd. I rychlost je vyšší, i když stále nízká.

    Pro MS-DOS platí vše předcházející s vyjímkou emulace Soundblasteru, funkční je pouze pípání PC Speakeru. Zato je však emulace velmi svižná a kompatibilní. Někdy se mi podařilo zprovoznit pod emlátorem více softwaru než na Notebooku Siemens 486­/50 Mhz. Lze zpustit i takové hry jako DOOM a Descent, Heretic, to však samozřejmě jen pro odzkoušení - příslušné Amiga porty těchto her jsou k dispozici.

    Lepší je i situace ohledně konfigurace emulátoru. Lze již pracovat s většími Hardfiles než u PCx, vytvořit je můžeme např. díky CrossDOSu, kde programem ConfigDisk vytvoříme, napartitionujeme a naformátujeme file disk i bez použití emulároru. Pak jen stačí z diskety provést příkazem SYS překopírování systémových souborů na bootování. V konfiguračním okně nastavujeme i pamět, grafické režimy, emulaci myši, PC Speakeru atd. Rychlost emulátoru je odvislá i od velikosti vyrovnávací paměti, přidělené emulátoru pro výpočetní operace. Platí zde, čím více, tím lépe - tedy Huge režim je nejlepší a sežere nejvíce RAM. To by bylo asi to nejdůležitější.

    DOSBox 0.58
    Setkal jsem se i s tímto emulátorem. Jedná se o herní emulátor MS-DOSu, kde běží hry pro PC 286, 386. Kvalitní emulace zvuku je zajištěna. Na Amigu je portovaná tato verze, bohužel je však vše zamýšleno pro MorphOS. Není divu, emulátor je pomalý i na rychlých PC. Pro běžnou práci nutnost PC 1GHz a více. Dostala se mi do rukou i verze zkompilovaná pro 68k, grafická karta nutností. Emulátor sice běží, ale je zoufale pomalý, tedy bohužel nepoužitelný.

    Toť prozatím k problematice PC emulace na Amize, článek ještě časem doplním o některé informace, na které již nezbyl čas a možnosti, zejména o zkušenosti s provozem Win 3.1 CZ pod PC-Task.​
      Přidávání komentářů není v této časti diskusního fóra bez přihlášení možné, nebo zde nejsou povoleny.

    Nejnovější články

    Sbalit

    • Sam460LE a A1222 Plus, duel velterových vah
      vytvořil sailor
      Dnes, na začátku roku 2024 zažíváme v AmigaNG světě neobvyklou situaci. Máme dva entry-level počítače ze kterých můžeme vybírat: v roce 2023 firma ACube uvedla novou verzi Sama460 - Sam460LE, a letos po dlouhé cestě plné peripetií firma AAA technology představila i A1222 Plus.
      Souběh hned dvou počítačů stejné kategorie je v AmigaNG světě něco naprosto neobvyklého, proto se často diskutuje který z nich je jaký a kdo je lepší.



      V tomto článku se podíváme jak to...
      09.04.2024, 10:18:55

    Nové komentáře v článcích

    Sbalit

    • sailor
      Odpověděl na Sam460LE a A1222 Plus, duel velterových vah
      vytvořil sailor
      @stano
      promptně změřeno: všechny provozní režimy obou počítačů se pohybují mezi spotřebou BananaPro a Powermac G5 Quad. Takže bych to tipla na remízu
      16.04.2024, 18:31:46
    • Stano
      Odpověděl na Sam460LE a A1222 Plus, duel velterových vah
      vytvořil Stano
      Ďakujem za ďalší pekný článok a prosím zmerať aj spotrebu zostavy v rôznych režimoch (idle, max. CPU, max. GPU, max. MAX )
      15.04.2024, 10:25:38
    • sailor
      Odpověděl na Sam460LE a A1222 Plus, duel velterových vah
      vytvořil sailor
      no, hlučnost....
      oba počítače mají jeden malý ventilátorek na CPU, asi tak stejně tichý nebo hlasitý. A1222+ má řízení otáček ventilátorů, ale já rozdíl v hluku neslyším.

      TDP obou CPU jsou tak malé, že by nebyl problém osadit pasivní chladič, či udělat tepelný most na kovovou case.
      Takže to může v obou případech být 0 dB(A).

      Hluk vyjde u obou spíš podle grafické karty a ta je také v obou případech stejná. Rozumná...
      15.04.2024, 08:37:33
    • pavlor
      Odpověděl na Sam460LE a A1222 Plus, duel velterových vah
      vytvořil pavlor
      Tower57 a 1941 zrovna nejsou hry, které by 3D nějak důrazně využívaly... benchmark ukazuje pouze rychlejší integer výpočty (a patrně rychlejší paměť). Při porovnání obou strojů jsem měl na mysli ideální případ (tedy u A1222 nativní SPE kompilované aplikace/hry), až nějaké budou pro srovnání, budeme moudřejší. Mohl bych mít dotaz na hlučnost obou řešení (SAM460LE a A1222)?
      14.04.2024, 08:01:54
    • sailor
      Odpověděl na Sam460LE a A1222 Plus, duel velterových vah
      vytvořil sailor
      Samozřejmě že ve 3D hrách přeložených pro standardní powerpc bude A1222+ nutně pomalý. Navíc u klasických 3D FPS jako Quake se většinou musí vypnout i LTE Emulátor, takže je to zcela nepoužitelné.
      U 3D kde se nemusí LTE vypnout, jako třeba Spencer je to hratelné ( =24 FPS, Sam460 46=FPS )
      Ale co se týká her jiných, tak je na tom velice dobře. Zatím jen ochutnávka:

      Tower57: Sam460=51 FPS, A1222+ =71 FPS, 1941 Sam460=60 FPS, A1222+ =105 FPS....
      13.04.2024, 15:59:46
    • pavlor
      Odpověděl na Sam460LE a A1222 Plus, duel velterových vah
      vytvořil pavlor
      Upřímně řečeno, neveřím, že by A1222 porazila SAM460 v rychlosti 3D her (jako Quake, nebo Jedi Knight 2). Ty údajné výhody SPE FPU se zatím nikdy neodrazily v application benchmarcích (pod Linuxem). Ale klidně se nechám příjemně překvapit dalšími testy.
      12.04.2024, 17:09:25
    • sailor
      Sam460LE a A1222 Plus, duel velterových vah
      vytvořil sailor
      Dnes, na začátku roku 2024 zažíváme v AmigaNG světě neobvyklou situaci. Máme dva entry-level počítače ze kterých můžeme vybírat: v roce 2023 firma ACube uvedla novou verzi Sama460 - Sam460LE, a letos po dlouhé cestě plné peripetií firma AAA technology představila i A1222 Plus.
      Souběh hned dvou počítačů stejné kategorie je v AmigaNG světě něco naprosto neobvyklého, proto se často diskutuje který z nich je jaký a kdo je lepší.



      V tomto článku se podíváme jak to...
      09.04.2024, 10:18:55
    • ghh
      Odpověděl na AmigaNG – kompatabilita HW s AmigaOS, MorphOS a linux
      vytvořil ghh
      Oba disky mám na jednom kabelu (1) na interním IDE, CD mám na druhým. Ještě jsem asi nezkusil dát disky jak píšeš. Dřív mi to fungovalo v pohodě, ale už jsem zapoměl jak to bylo zapojený
      Způsob bootu mám vyřešen dobře, tam chyba není.
      09.04.2024, 01:23:11
    • sailor
      Odpověděl na AmigaNG – kompatabilita HW s AmigaOS, MorphOS a linux
      vytvořil sailor
      @ghh
      oba disky máš zapojeny v interním ide?
      Obecně ( i když by to mělo být dle normy jedno ) je lepší dávat hdd jako master a cd jako slave, tj. třeba:
      1.IDE master = AmigaOS, slave=CD
      2.IDE master = MorphOS

      to že není disk vidět v OF je pitomé, to nevím jak opravit. Zkus dát v open firmware probe-all, jestli se pak neobjeví.

      na bootovací menu používáš bootscript?
      - prioritu nastav vyšší u AmigaOS
      - v parametrech...
      08.04.2024, 08:59:11
    • ghh
      Odpověděl na AmigaNG – kompatabilita HW s AmigaOS, MorphOS a linux
      vytvořil ghh
      Článek se mi taky líbí. Je tam opět všechno
      V PegII mám dva disky jeden Aos a druhý Mos. Občas mi jeden z nich nenaběhne (není vidět v OF).
      Jak máte nastavený boot flag a prioritu u disku(ů), nebo master-slave?
      07.04.2024, 16:20:50

    Populární tagy v článcích

    Sbalit

    a1200 (6) akce (17) amiga (19) apple (7) artway (6) cybergraphx (5) demoscena (10) dizzy (9) emulace (8) fastata (9) furia (5) hardware (16) internet (7) iomega (6) mac (6) midi (8) morphos (14) mpf920 (4) navody (10) pfs3 (8) resetkání (5) srazy (13) whdload (4) winuae (10) zip (7)
    Zpracovávám...
    X