Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Nastavení sítě TCP/IP pro PCMCIA ethernetovou kartu na A600/A1200

Sbalit
X
Sbalit
  •  

  • Nastavení sítě TCP/IP pro PCMCIA ethernetovou kartu na A600/A1200

    Pro ty, kteří bojují s nastavením sítě na A1200 a A600, jsme připravili následující návod. Hned úvodem bych rád podotknul, že pro běh Miami není potřeba MUI, jak se někteří domnívají, a také že Miami je výrazně pomalejší než AmiTCP/Genesis. Veškerý software, který je potřeba k instalaci, naleznete na konci článku přímo ke stažení.

    Nastavení Miami v3.2b
    Při prvním spuštění Miami po instalaci (instalujeme části Main, GTL a 000 příp. 020 dle procesoru) se otevře následující okno. Toto je hlavní obrazovka Miami, ze které se dostáváme na další okna pro nastavení parametrů.

    Miami - Easy Internet Access for Amiga

    Nastavovat není třeba všechno, jen některé části. Nejdůležitější je nastavit rozhraní, přes které bude komunikace probíhat — tlačítko Interface a vlastní nastavení TCP/IP — tlačítko TCP/IP. Pokud chceme používat i internet a nejen domácí síť, je třeba ještě pod tlačítkem Database nastavit DNS server.

    První kroky

    Miami - nastavení Interface

    V okně Interface je třeba nastavit následující:

    Interface type
    Vyberte SANA-II Ethernet

    Driver
    Zde nastavíme správný ovladač dle typu karty. Možnosti jsou v podstatě pouze dvě: cnet.device pro karty CNet, Edimax apod. nebo 3c589.device pro karty 3Com (nyní Megahertz). Zařízení Unit bude vždy 0! Předpokladem je správně nainstalovaný ovladač v adresáři DEVS:Networks (3Com ovladač vyžaduje ještě pccard.library v LIBS: ).

    IP Type, Netmask Type a Gateway Type
    Pokud ve vaší síti běží DHCP server přidělující automaticky adresu, nastavte tyto parametry na DHCP. Při použití statické adresy je nutné Nastavit IP Type na Static a vedle vepsat adresu (typicky v domácí síti něco jako 192.168.0.2 v případě že 192.168.0.1 je třeba adresa vašeho PC sloužícího pro připojení k internetu). Maska Netmask bude v takovém případě 255.255.255.0 neboť jen poslední číslo se bude lišit od ostatních adres - tímto bude vše ostatní maskováno (zde nemá cenu popisovat princip, pro funkční nastavení stačí vědět, že to tak je). Gateway bude taktéž statická, zde zadáme adresu routeru nebo proxy v domácí síti, typicky opět 192.168.0.1.

    Tlačítko Sana-ll parameters skrývá řadu dalších parametrů, nedoporučuju v tom šťourat pokud nevíte co děláte. Pro některé typy připojení bývá potřeba změnit MTU (PPPoE apod), nejdůležitějším parametrem je zde ale MAC adresa (Hardware address) — pokud jste amigou připojeni přímo například na internet po kabelovce nebo na wifi a poskytovatel omezil připojení pouze pro jednu danou MAC, zde je možné ji bez problému změnit (hexa, oddělovat dvojbodkou). Tlačítko Query device načte zpět parametry přímo karty.

    Miami SANA-II parameters

    Jdeme do finále
    Nyní již stačí nastavit TCP/IP vrstvu jako takovou – tlačítko TCP/IP.

    Miami - TCP/IP

    Zde je třeba změnit toto:

    Host name
    Dynamický název nedoporučuju, proto volbu zrušit a vepsat název počítače, postačí např. A1200 pokud jich není v síti více.

    Real name
    Pravé jméno uživatele je sice pěkná věc, nám postačí cokoliv.

    User name
    Zde je dobré zadat nick, rozhodně nedoporučuju nechávat zde roota

    Databáze-DNS server
    Pro správný překlad jména serveru na adresu na internetu je potřeba ovšem také nastavit alespoň jeden DNS server který toto zajišťuje. To provedeme v okně pod tlačítkem Database. Většinou běží DNS na stejném stroji (adrese) jako DHCP a pokud je to router, tak i stejná adresa jako brána:

    Miami - Database

    Jede to???
    Pokud se nám podařilo vše nastavit, teď jen stiskneme v hlavní obrazovce tlačítko Online a zatajíme dech... Pokud to naběhne, mělo by se vypsat v okně Miami is now online.

    Miami - Easy Internet Access for Amiga

    Správnou funkci ověříme pomocí Ibrowse, Amiftp nebo prostého pingu.

    Miami - Miamiping

    A nyní zbývá uložit parametry pomocí volby v menu Save as Default / Uložit jako standard.

    Poznámka pro uživatele A1200
    Díky chybě na boardu A1200 (kupodivu všechny revize) je třeba použít ještě utilitu CardReset, jinak nebude docházet k resetu PCMCIA při vytažení karty a systém v takovém případě zamrzne. Toto lze řešit i hardwarově, ale o tom až jindy. Správnou funkci resetu karty zajistíme přidáním příkazu C:CardReset do S:Startup-sequence.

    Soubory ke stažení

    PCMCIA ovladače Vlastní software TCP/IP
    Miami Deluxe Miami v3.2b Utilitity Zdroj
    Naposledy upravil DaMi; 30.03.2024, 18:59:10. Důvod: Update původního Chainova článku.
      Přidávání komentářů není v této časti diskusního fóra bez přihlášení možné, nebo zde nejsou povoleny.

    Nejnovější články

    Sbalit

    Obsah nebyl nalezen.

    Nové komentáře v článcích

    Sbalit

    • pavlor
      Odpověděl na Pegasos 2-HP / 1.8 GHz - díl II
      vytvořil pavlor
      Čte se to krásně, ale na něco takového bych si nikdy netroufl. Každopádně skvělá práce!
      31.12.2025, 10:06:10
    • pavlor
      Odpověděl na Pegasos 2-HP / 1.8 GHz - díl I
      vytvořil pavlor
      Díky za perfektní článek! Je naprosto úžasné, co se dá s 20 let starým strojem udělat.
      31.12.2025, 10:02:04
    • Falcon_11
      Odpověděl na Pegasos 2-HP / 1.8 GHz - díl II
      vytvořil Falcon_11
      Tesil som sa na druhy diel a uz je tu, super, hned som precital a supr, navnadeny teda som, tak uvidim ako sa to vyvrbí. dik Sailor.
      27.12.2025, 01:59:45
    • DaMi
      Odpověděl na Pegasos 2-HP / 1.8 GHz - díl II
      vytvořil DaMi
      A nyní již i přečteno, dokonce jedním dechem. Líbí se mi to tvé teoretické vysvětlení (první článek) a praktické ověřování a potvrzování (druhý článek). Super!
      22.12.2025, 15:25:57
    • DaMi
      Odpověděl na Pegasos 2-HP / 1.8 GHz - díl II
      vytvořil DaMi
      Ještě jsem nečetl, ale už lajkuju .
      22.12.2025, 12:36:04
    • sailor
      Pegasos 2-HP / 1.8 GHz - díl II
      vytvořil sailor
      Ve druhé části se podíváme na to, jak rychlý je Pegasos 2 po přestavbě.

      1. Testované sestavy





      Takto vypadaly při testování počítače: přetaktovaný Mac Mini 1.8GHz, původní přetaktovaný Pegasos 2 1.33 GHz a Pegasos 2 s novým CPU 1.8 GHz. Zeleně jsou zvýrazněny lepší hodnoty.
      A protože vše potřební již vylo řečeno v prvním díle, můžeme hned začít s testováním.

      2. Rychlost CPU bez FPU a SIMD

      Testováno programy Dhrystone z balíčku WhetDhryStone....
      22.12.2025, 12:32:31
    • sailor
      Odpověděl na Pegasos 2-HP / 1.8 GHz - díl I
      vytvořil sailor
      @Falcon_11
      to je dobrý nápad, Pegasos 2 si to zaslouží!
      12.12.2025, 13:16:36
    • Stano
      Odpověděl na Pegasos 2-HP / 1.8 GHz - díl I
      vytvořil Stano
      Úžasné čítanie, blahoprajem ku skvelej mašinke a ďakujem za článok
      11.12.2025, 20:25:58
    • Falcon_11
      Odpověděl na Pegasos 2-HP / 1.8 GHz - díl I
      vytvořil Falcon_11
      Sailor, diky moc za tento clanek. Pre mna velmi dobra inspiracia, kedze sa chystam uz dlhsiu dobu PEG2 sprovoznit. Raz to pride. Ako vzdy, skvely clanok. Tesim sa na pokracovanie.
      10.12.2025, 23:14:24
    • sailor
      Pegasos 2-HP / 1.8 GHz - díl I
      vytvořil sailor
      Jak jsem už mnohokrát zmínila, Pegasos 2 je má úplně nejvíc oblíbená NG Amiga. A protože jsem v minulosti provedla upgrady u Mac Mini, AmigaOne XE a Micro A1-C, takže jsou v některých věcech rychlejší, tak jsem přemýšlela jak opět vylepšit i Pegasos 2.
      Další přetaktování již nepřicházelo se stávajícím procesorem v úvahu a nemohla jsem osadit ani víc paměti. Proto jsem cílila na větší přestavbu - výměnu CPU. Začala jsem se poohlížet po dalším G4...
      09.12.2025, 18:33:33

    Populární tagy v článcích

    Sbalit

    a500 (5) a1200 (14) akce (20) amiga (25) apple (7) artway (7) demoscena (11) dizzy (9) emulace (8) fastata (9) furia (6) hardware (24) internet (7) iomega (6) mac (6) midi (7) morphos (14) navody (10) pfs3 (8) resetkání (5) srazy (14) staraskola (5) vrané (5) winuae (10) zip (7)
    Zpracovávám...
    X