Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

A2386SX - začátečník...ách jo...

Sbalit
X
 
  • Filtr
  • Čas
  • Zobrazit
Vymazat vše
new posts

    A2386SX - začátečník...ách jo...

    Je tu někdo, kdo by měl také tuhle PC emulátorovou kartu ve své Amize? Potřeboval bych lehce poradit. Vrazil jsem jí do své A4000. Vše se zdá, že funguje (tj. v early startup se tváří jako working), ale nejsem schopen ji nabootovat
    Vyzkoušel jsem jako první externí FDD, protože nemám Y kabel nutný pro sdílení mechaniky interní. Nicméně si to ani po nastavení v PCPrefs externí mechaniky nevšimlo. Tak jsem zkusil propojit interní via dva FDD kabely, ale také nic. Nakonec jsem vyštrachal starý PC FDD kabel připojil klasickou PC floppy mechaniku. Jumpery J501 a J502 jsem prohodil na 1-2 a zbytek nechal být, přesně jak manuál uvádí. Ale ani té PC mechaniky si to nevšimne a pořád píše Diskette drive 0 seek failure. Před tím mi to tedy ještě vypíše Invalid configuration information. To nevím proč. Nastavil jsem vše správně v PC Prefs i v BIOSu na "PC" straně.
    Pokoušel jsem se také udělat virtuální disk. Vytvořil jsem ho pomoci dodaného programu a pak šoupnul pod PCTask, kde jsem na něm FDiskem vytvořil primary oddíl, naformátoval, nasysoval a vrátil HW emulátoru. Nějak se mu stejně nelíbí. Partition jsem nenastavoval jako aktivní, protože se o tom manuál nezminuje, tak předpokládám, že ji mít aktivní nemusí... Ale to je fuk - proč mi nejde nabootovat z mechaniky mne momentálně trápí víc.
    Díky za každý hint (pokud máte někdo ten virtuální boot image funkční a pošlete mi ho, bude to super - už jsem jeden vyžebral, ale maník psal, že byl kdysi funkční a měl ho zálohovaný v pecku - taky nebootuje).

    #2
    O: A2386SX - začátečník...ách jo...

    mozna neco malo napadu tady

    Komentovat


      #3
      O: A2386SX - začátečník...ách jo...

      Jojo, to už jsem projížděl. Bohužel jsem se nikde řešení svého problému nedohrabal...

      Komentovat


        #4
        O: A2386SX - začátečník...ách jo...

        Ono asi není úplně nejšťastnější, že zkoušíš ten BB na tak nadupaném stroji. BB mají s akcelerovanými stroji problémy. Zkus to ještě s vypnutou Cache, jestli to pomůže. Invalid Configuration Information znamená nejspíš, že baterka na zálohování Biosu je slabá. Navíc je ještě BB náchylný na správný timing signál, v čemž by taky mohl být zakopanej pes, jestli dál nebootuje.
        Naposledy upravil Amigoun; 13.10.2012, 00:18:35.
        A500, A500+, Amiga 600HD/ACA630, A600 V2-Apollo 68080, Amiga 1200/Blizz1230/50, CD32, A3000, A4000/060, Minimig, Powerbook G4 17" MorphOS, SAM460cr AmigaOS4 God is great!

        Komentovat


          #5
          O: A2386SX - začátečník...ách jo...

          Tak dneska jsme s Mrafem pokročili poněkud dál. Možná se toto vlákno může přejmenovat na "Misticova A2386SX", protože tu přibude pár zajímavých informací, které se můžou budoucím uživatelům hodit. S Mrafem jsme zjistili, že je mrtvý řadič disketovek, "nový" vyjde na 5 dolarů (+ 4 dolary poštovné, čili žádná trága). Hlavní je, že jsem kartu rozeběhnul a nabootoval do DOSu. Baterka byla vyměněna a "Invalid configuration information" se vypisovalo proto, že jsem měl nastavené v BIOSu EGA/VGA zobrazení. A nyní slíbený hint, který se může leckomu hodit.

          Karta umí pracovat s virtuálním image disku. Kdekdo nadává, že je to pomalé. Nevím, zda je to tím, že mám image na SCSI a nebo protože je ta Amiga tak nadupaná, ale mě se to pomalé nezdá ani trochu. V manuálu se píše, že maximální velikost bootovatelného virtuálního disku je 32MB (což opravdu stačí na systém a pár programů). Na netu se dočtete také to, že virtuální disk pro A2386SX je nekompatibilní s PCTaskem, ale za pomoci nikým neprozrazených triků si v PCTasku snad něco připravit můžete. KECY! Žádné triky špumprlíky potřeba nejsou. Ano, image file je nutné vytvořit pomocí programu MAKEAB (po instalaci softwaru je v adresáři C), protože musí mít specifické parametry, tj. 963 cylindrů, 17 sektorů a 4 hlavy. Tento výsledný soubor (defaultně v Work:PCdrives/DriveC) je možné bez problémů namountovat do PCTasku (testováno s verzí 4.1), nabootovat z diskety, pustit Fdisk, vytvořit aktivní oddíl, naformátovat a naSYSovat. Pak si na tento virtuální disk můžete nahrát co chcete pod PCTaskem a nebo pod Amigou pomocí utility, která se s PCTaskem dodává. Důležité je, aby po celou tu dobu neběžel emulátor! Z disku si tedy udělejte nejdřív třeba kopii a v té se hrabejte, pak s ní přepiště originální soubor, nebo si hrajte s originálem, než vložíte A2386SX. Jakmile je v BIOSu karty nastaven HDD na none, tak můžete bootovat právě z tohoto virtuálního oddílu. Musím říct, že v mém případě mi to zachránilo zadek

          Komentovat


            #6
            O: A2386SX - začátečník...ách jo...

            HDD image můžeš také vytvářet zcela jednoduše pomocí ConfigDisku z CrossDosu a může mít velikost třeba 100 MB.. Rychlost filedisků je ok, pokud je uložíš na partionu, který je formátovám pod PFS nebo SFS. Při použití FFS by byly opravdu velmi pomalé.
            A500, A500+, Amiga 600HD/ACA630, A600 V2-Apollo 68080, Amiga 1200/Blizz1230/50, CD32, A3000, A4000/060, Minimig, Powerbook G4 17" MorphOS, SAM460cr AmigaOS4 God is great!

            Komentovat


              #7
              O: A2386SX - začátečník...ách jo...

              Aha, tak to jsem nevěděl - v manuálu je maximum 32MB a pak jsem někde (teď už nevím kde) četl o možnosti vytvořit další, který není bootovatelný a jeho velikost je prakticky omezená pouze schopnostmi FAT16. Každopádně na základní testy mi těch 32MB stačí. Až seženu řadič, tak připojím normální HDD. No jinak image je na PFS SCSI disku, read na 20Mhz verzi je 1,5MB/s, což si myslím bohatě stačí (já měl ještě na 486tce disk, který se sotva dostal přes 400KB/s ). Jinak na to, co je ta A4000 za zvíře, je až neuvěřitelné, jak ta emulace jede bez problémů, když všude píší, jak vypínat cache apod.

              Komentovat


                #8
                O: A2386SX - začátečník...ách jo...

                Tak a jdeme na zvukovku. To bude taková malá legrace. Samozřejmě hodně z vás šáhne po nějaké té SB kartě. Co ale dělat, když není po ruce klasická SB16 a máme k dispozici jen novější karty. Musíme sáhnout po driveru, který s PNP kartami poradí. Pokud si totiž správně pamatujete dobu před cca 10ti lety, zvukovky byly jedny z mála karet, které dlouze přežívaly připojení do ISA slotu. Jednoduše proto, že rychlejší sběrnici prakticky nepotřebují. Jenže taková SB karta z roku 1999 pod DOSem jen tak sama od sebe nechodí. Co tedy s tím. Inu, stáhněte si balíček, který jsem pro Vás připravil (nebo si můžete najít 250MB originál obsahující všechny drivery pro existující SB karty, to je na Vás).
                Pak stačí spustit install, který se o všechno postará. Já osobně jsem si nakonec musel řádek SET BLASTER=... upravit sám, ale nikdo neříká, že to u vás bude jinak. Správné hodnoty jsem zjistil ručním spuštěním CTCM.exe
                Přiložené soubory

                Komentovat


                  #9
                  O: A2386SX - začátečník...ách jo...

                  Tak po týdnu aktivního využívání jsem došel pár poznatků:
                  a) Karta s CSPPC běží naprosto spolehlivě. Nikde nemusím nic disablovat (cache, atd.)
                  b) Výkon hodně ovlivňují použité paměti. S originálními 80ns dosahuje v SysInfo karta 15 bodů v CPU testu. Vytahal jsem nějaký mix z Alfapoweru a výkon spadl na 11 bodů - jsou mezi nimi kdejaké, i 100ns.
                  c) QEMM386 7.5 absolutně neprotestuje, krásně se nainstaluje a volná základní RAM se hezky vyčistí. To jsem absolutně nečekal.
                  d) 5MB Ram je sice podle manuálu možných, ale v takové konfiguraci karta blbne (a evidentně nejen mě, jak jsem pročítal AmiBay)
                  Zítra se pustím do instalace VGA karty, tak uvidíme, zda všechno půjde hladce

                  Komentovat


                    #10
                    O: A2386SX - začátečník...ách jo...

                    To by mě zajímalo, jakou chybu Ti to hodí, když by si se pokusil spustit přes PC kartu pro Amigu utilitu ATEkonvert (jedno jakou alfa verzi z těch 2 co jsem Ti posílal).
                    Amiga - PMD 85

                    Komentovat


                      #11
                      O: A2386SX - začátečník...ách jo...

                      2 Lisiak4: to by mě také zajímalo, jestli je ATEConvert DOS a 386 kompatibilní, tak by to mělo běžet.

                      2 ALL: Právě jsem se zamiloval. Jak jinak vyjádřit situaci, kdy můžete pracovat na Amize a pod PC zároveň - nemluvě o možnosti ještě pustit PC Task a ladit obsah disku smile

                      Ale teď vážně. Jal jsem se nainstalovat VGA kartu, konkrétně Paradise 512kB. Pokud předtím jedete pod CGA emulací, čekají Vás dvě věci. Musíte nastavit v BIOSu karty EGA/VGA (to je celkem jasné). Ale ještě navíc v PCPrefs vypnout Mono i Color emulaci, jinak VGA sice pojede, ale v mono módu. No... A teď jdu řádit! smile: Tajemnství Oslího Ostrova, Teen Agent a další skvělé hry čekají. Mimochodem se SoundBlasterem a VGA kartou je A2386 skutečná bestie!

                      Jak je vidět z fotek, do Amigy se už toho moc nevejde (2x ISA volné - možná, když nebude kolidovat s denebem nebo zorram). Na druhé fotce WB a vedle Stunts. Na třetí WB vs Cybex Shell
                      Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: ami1.jpg
Počet zobrazení: 1
Velikost: 130,8 KB
ID: 106810Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: ami2.jpg
Počet zobrazení: 1
Velikost: 110,6 KB
ID: 106809Klikni pro plné zobrazení obrázku

Jméno: ami3.jpg
Počet zobrazení: 1
Velikost: 118,6 KB
ID: 106808
                      Naposledy upravil MisticJoe; 20.10.2012, 13:38:53.

                      Komentovat


                        #12
                        O: A2386SX - začátečník...ách jo...

                        To ano, s hardwarovým vga a zvukem je to pohoda, amiga už pak obslujuje jen klávesnici a myš a dodává potřebnou šťávu Na kolik ti to SXko vlastně běží na 25 nebo na 16 Mhz?
                        A500, A500+, Amiga 600HD/ACA630, A600 V2-Apollo 68080, Amiga 1200/Blizz1230/50, CD32, A3000, A4000/060, Minimig, Powerbook G4 17" MorphOS, SAM460cr AmigaOS4 God is great!

                        Komentovat


                          #13
                          O: A2386SX - začátečník...ách jo...

                          Na 20Mhz, ale rád bych znásilnil IDEfixe, aby mi z toho udělal 386SX/50Mhz (přetaktovaný 386SX/40) Jako shánět 486SLC3/75Mhz je stejné, jako hledat důkazy o Bigfootovi.
                          BTW: Jak se do toho narve další hardfile? Někde jsem o tom četl, ale nemůžu tu stránku vůbec najít. Abych tedy měl C a D?
                          Naposledy upravil MisticJoe; 20.10.2012, 14:59:01.

                          Komentovat


                            #14
                            O: A2386SX - začátečník...ách jo...

                            386sx na 40? To jako jde? Já myslel, že SXka končily na 25.. A nikde jsem nezaregistroval, že by o tom někdo psal, že to na A2386ce měl. Ty 486SLC tam lidi mívaj, ale sehnat se nedají, ani kdyby se člověk rozkrájel.
                            Jinak jak na druhý hardfile nevím, já svýho času používal jen jakousi utilitu, která umožnila používat partitiony do 120MB, což mi stačilo, případně se daly snadno využívat hardfiles vytvořené CrossDosem o velikosti kolem 100 MB (pod PFS byla rychlost stejná jako u partitionu)..
                            A500, A500+, Amiga 600HD/ACA630, A600 V2-Apollo 68080, Amiga 1200/Blizz1230/50, CD32, A3000, A4000/060, Minimig, Powerbook G4 17" MorphOS, SAM460cr AmigaOS4 God is great!

                            Komentovat


                              #15
                              O: A2386SX - začátečník...ách jo...

                              Autorem citovaného textu je Amigoun Přejít na původní příspěvek
                              HDD image můžeš také vytvářet zcela jednoduše pomocí ConfigDisku z CrossDosu a může mít velikost třeba 100 MB.. Rychlost filedisků je ok, pokud je uložíš na partionu, který je formátovám pod PFS nebo SFS. Při použití FFS by byly opravdu velmi pomalé.
                              Dovolil bych si nesouhlasit, pripada mi to uz jako obecne klise. FFS lze pouzit bez problemu taky a to i pri praci se soubory o velikosti 100 MB. Neni samozrejme tak rychle, jak ty uvedene dva dalsi, ale je to zase vyvazeno jinymi vyhodami. Zakladem je, ze se pri zakladani oddilu nesmi ponechat ve vychozim nastaveni, tj. 512 bajtu/blok a 20 bufferu. Zasadne nastavte aspon 2 KB na blok a min. 200 bufferu. Pak je i FFS slusne rychle, takto ho pouzivam leta. Pravdou ovsem je, ze se soubory pres 1 GB uz se i takto pracuje spatne.
                              AmigaOS // AROS

                              Komentovat

                              Zpracovávám...
                              X