Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Reamiga 3000

Sbalit
X
Sbalit
 •  

 • Reamiga 3000

  Kdysi dávno, někdy v roce 2000 jsem pořídil amigu 3000, totálně sežraná deska od baterky, ale pěkný zachovalý case. Opravu jsem po pár týdnech drátování vzdal a odložil celý stroj do skříně na později. Někdy v čevnu 2019, jsem koupil od Chuckyho jednu desku z první serie na Reamigu 3000. Osud ji postihl stejný, jako amigu ve skříni, nebyl čas, tak putovala za ní do skříně. Nicméně letos ke konci roku jsem se do toho konečně pustil. To, že Chucky mezitím na svých stránkách udělal moc pěkný a podrobný návod, včetně videonávodu na youtube jsem zjistil, až když jsem měl plně osazenou desku a řešil, proč to nejede. Stálo mě to oživování asi trochu více času, než kdybych jel podle návodu, ale deska už je plně funkční a v casu.

  Protože jsem před vánocemi slíbil, že vám sem napíši nějaká moudra a postřehy ze stavby, tak se vynasnažím v tomto článku.
  Reamiga 3000 Rev. 9.4 je vlastně poslední revize základní desky amigy 3000 9.3 vylepšená o zapojení INT2, takže při použití turbokarty s scsi řadičem se tento mod nemusí dodělávat. Jinak je to až na dvě smd LED (power a hdd ) totožná kopie. Další varianta je Reamiga 3000TH , která vznikla až několik měsíců po té.

  Když už se rozhodnete reamigu 3000 stavět, jakou variantu vybrat? Já na výběr neměl, desku už jsem měl ve skříni, ale určitě bych doporučil vybrat 3000TH. Největší výhoda je záměna zipp za simm a vypuštění EMI filtrů, takže ušetříte práci a docela dost peněz za EMI a ZIPP paměti, nemluvě o tom, jak se špatně shání.

  A komu je to určené ? Vzhledem k tomu, jak podrobný návod Chucky udělal, tak si troufnu říct, že to zvládne i člověk, který umí pájet a není zrovna hardware guru. Pointa je držet se návodu a tvořit po částech, funkčních celcích, kde se dají případné chyby najít.
  U mě to byla trochu jiná pohádka, osadil jsem vše najednou a při prvním zapnutí, čekal, že to hned naskočí. Nenaskočilo, zahulilo se z 7407 a nedělalo nic. Po prvotním ohledání škod, kdy vzal za své i scsi čip, jsem pak týden hledal jak je možné, že se mě tam vzalo -12V a přitom tam logicky vůbec podle schématu němělo to napětí být. Číňan udělal při výrobě desky chybu a jedna ploška z EMI filtru byla propojená s kolem vedoucí cestičkou s oněmi -12V. Vzhledem k tomu, že moje deska je černá a lak kvalitní, nebylo to vůbec vidět. Po opravě další pokus, zase černá obrazovka a na seriál portu s diagrom nic. Pro toho, kdo to nezaregistroval tak diagrom má jednu velkou výrobu. Umí posílat data na sériový port a když propojíte amigu s PC laplinkem, pustíte terminál (Putty) tak máte výstup stejný jako když připojíte monitor na videovýstup, aniž by jste ho potřebovali. Tahle vychytávka je dobrá hlavně pro opravy. Ale zpět k mé zatím mrtvé desce. Po týdnu měření a studování schemat, jsem sám sebe přesvědčil, že chyba bude v CPU (byl z Číny) fake, zkusil jsem další od jiného číňana a zase fake. Třetí už jsem tam ani neletoval a rovnou ho projel měřákem a zase fake. Z toho pramení, nekupovat čipy od číňanů na ebay. Nechtělo se mi používat CPU z původní desky, protože mu nějaký dobrák, předchozí majitel ulomil jednu krajní nožičku, nicméně štěstí v neštěstí bylo, že jednu z pár, které nejsou zapojeny. Po naletování deska ožila. Další trampoty nastaly po osazení fastram, první 4MB nenabíhaly. Zase měření a testování, jeden socket na zipp neměl zem. Po opravě naběhlo i plných 16MB paměti. Další kapitola byla rozchození vga výstupu (scandoubleru a flickerfixeru). To už zas takový problém nebyl, chvilka práce s osciloskopem odhalila chybějící frekvenci a po skouknutí schemat už jen stačilo vyměnit 74f163 a obraz naběhl, po doladění perfektní a čistý.
  Co dodat, další amiga se vrátila ze šrotu do funkčního stavu.

  Klikni pro plné zobrazení obrázku Jméno: 1.jpg Počet zobrazení: 0 Velikost: 162,2 KB ID: 147047
  Klikni pro plné zobrazení obrázku Jméno: 2.jpg Počet zobrazení: 0 Velikost: 161,1 KB ID: 147048
  Klikni pro plné zobrazení obrázku Jméno: 3.jpg Počet zobrazení: 0 Velikost: 75,8 KB ID: 147049
  Klikni pro plné zobrazení obrázku Jméno: 4.jpg Počet zobrazení: 0 Velikost: 121,5 KB ID: 147050

  Klikni pro plné zobrazení obrázku Jméno: 5.jpg Počet zobrazení: 0 Velikost: 73,6 KB ID: 147051


  Tak první zkušenosti z provozu ukázaly, že projekt reamigy je stále živý, až moc živý. Já měl trochu nevýhodnou startovací pozici,
  protože dárce orgánu byl nefunkční šrot s nejasnou historií. Protože, jsem úplně netušil, které ic jsou funkční a které ne, osadil jsem je na patice. A v tom je ten zakopaný pes. Vzhledem k velikosti desky, použití již použitých a oletovaných ic a také toho, že amiga 3000 využívá hodně ic co jsou dlouhý jak týden před výplatou, se ukázalo, že různé vibrace - převoz autem a také i jen zasouvání třeba scsi kabelu ji úplně nesvědčí. Vzhledem k tomu, že rozdeklování tohohle casu a dotlačení ic do patic je docela opruz, rozhodl jsem se patice krom pár ic, které ze zkušenosti často odchází sundat a ic připájet přímo do desky. Vlastně se tak zase o kus víc deska přiblíží originálu. Tak rada pro případné stavitele zní, čím méně patic tím lépe.
  Naposledy upravil drake; 07.01.2021, 23:33:23.

  • drake
   #8
   drake komentoval
   Editace komentáře
   Hodin to byla docela dost, radši jsem to nepočítal Jinak to ustřižené trafo, to má zvláštní význam je to poznat na té druhé fotce

  • trafo
   #9
   trafo komentoval
   Editace komentáře
   Skvělá práce.

  • Sindlarv
   #10
   Sindlarv komentoval
   Editace komentáře
   Hezky sepsáno a uděláno. Díky, že ses podělil o zážitky! Navíc, po letech zase vidím výstup z diagrom... to je nostalgie! Ten jsem snad naposledy viděl někdy u Ivoše Janáčka ještě v Permonu
  Přidávání komentářů není v této časti diskusního fóra bez přihlášení možné, nebo zde nejsou povoleny.

Nejnovější články

Sbalit

 • Složitý příběh hry Furtum Sacrum
  vytvořil Predseda
  V roce 2016 se objevilo na internetu demo nové point and click adventury, nazvané Furtum Sacrum, což v překladu znamená Svatokrádež. Stál za ní španělský tým Amiga Wave. A tím by to vlastně mohlo skončit, protože tím je řečeno vše.

  Španělská Amiga produkce je totiž velice svérázná a pokud jí něco vystihuje, tak je to to, že žádný španělský amigista nesnese dlouhodobě jiného španělského amigistu a dá se říct, že ani žádného jiného amigistu obecně. Kdo se...
  22.02.2021, 15:22:21
 • Reamiga 3000
  vytvořil drake
  Kdysi dávno, někdy v roce 2000 jsem pořídil amigu 3000, totálně sežraná deska od baterky, ale pěkný zachovalý case. Opravu jsem po pár týdnech drátování vzdal a odložil celý stroj do skříně na později. Někdy v čevnu 2019, jsem koupil od Chuckyho jednu desku z první serie na Reamigu 3000. Osud ji postihl stejný, jako amigu ve skříni, nebyl čas, tak putovala za ní do skříně. Nicméně letos ke konci roku jsem se do toho konečně pustil. To, že Chucky mezitím na...
  05.01.2021, 00:49:15
 • Moderní 10 TB SATA disk v Amize 1200
  vytvořil DaMi
  Koupil jsem si tento týden do pc nový disk. Je to Seagate IronWolf 10TB (kód ST10000VN0004). Ve Windows 10 samozřejmě jede správně, ale napadl mě takový hloupý nápad zkusit ho rozjet na amize. Trápil jsem se s tím skoro 4 hodiny, ale nakonec se podařilo.
  Nejdřív jsem si říkal, že ho připojím k emulátoru přes USB SATA redukci, ale pravděpodobně jak je velký, tak ta redukce s tím měla problém a windows ho nedokázaly...
  14.08.2020, 09:26:15
 • Disketa s podporou CF karet v PCMCIA
  vytvořil DaMi
  Pokud zrovna ve své Amize 600 nebo 1200 nemáte harddisk, může se vám hodit nastartovat systém z diskety, která zpřístupní cf kartu v cf-pcmcia redukci. Podmínkou je samozřejmě vlastnictví funkční karty i redukce.

  Vyrobil jsem tři varianty jedné „záchranné“ diskety, která po nabootování zcela automaticky připojí cf kartu, pokud je tedy tato karta naformátovaná formátem FAT95....
  14.08.2020, 00:28:22
 • Příprava 720 kB (DD) diskety s FAT formátem ve Windows i na Amize
  vytvořil DaMi
  V dnešní době je asi nejelegantnější přenášet data z pc do amigy a zpět přes CF-PCMCIA redukci. Nicméně předpokládejme, že jsme začátečníci, amigu jsme po dvaceti letech vytáhli z krabice, nemáme téměř nic kromě funkční amigy, monitoru, pár disket a chceme přenést nová data nebo hru z pc do amigy. Příliš mnoho možností není a pravděpodobně jedno z nejsnazších nouzových řešení je přenos přes 720 kB DD disketu naformátovanou formátem FAT.

  Pro přípravu...
  14.08.2020, 00:24:39
 • Jak ovládat Workbench bez myši
  vytvořil DaMi
  Pokud byste neměli z jakéhokoli důvodu k dispozici ve své amize myš, je možné myš ve Workbenchi simulovat přes klávesnici. Není to příliš pohodlné, ale v případě nouze to pomůže. Lze použít zkratky:
  • Levá Amiga (LAmiga) + Shift + kurzorové šipky = skokový pohyb myši po cca 40 pixelech;
  • LAmiga + kurzorové šipky = pohyb myši po 1 pixelu;
  • LAmiga + LAlt = levé tlačítko myši;
  • LAmiga + RAlt = pravé tlačítko myši.
  Tyto klávesové zkratky platí ve Workbenchi a v Amiga Early Startupu (úvodní obrazovka...
  14.08.2020, 00:02:37

Populární tagy v článcích

Sbalit

a500 (4) a1200 (5) aga (2) akce (4) amiga (13) arcade (2) artway (2) bytefest (2) doom (2) elbox (2) game (3) hardware (4) hra (3) informace o provozu (3) internet (3) joystick (4) kickstarty (3) midi (2) morphos (4) mys (2) outro (3) pán vlků (2) scandoubler (3) usb (3) winuae (6)
Zpracovávám...
X