Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Programování EPROM na PC podruhé

Sbalit
X
Sbalit
 •  

 • Programování EPROM na PC podruhé

  Součástí update AmigaOS 3.2.1 je i nová verze romek (47.102). Protože mám víc amig a nechci neustále někoho uhánět s přeprogramováváním, pořídil jsem vhodné vybavení a pustil se do programování EPROMek sám. Je to vlastně velmi jednoduché, zde jsou mé postřehy, které si můžete případně porovnat s Freddyho postupem.

  USB programátor TL866II Plus - Amiga
  USB programátor TL866II Plus, adaptér Tl866 plus, EPROM AM27C400. Vše připraveno!

  Co jsem pořídil: (vše z eBay)
  • USB programátor TL866II Plus
  • Tl866 plus adaptér pro programování EPROMek 27c322 27c160 27c800 27c400
  • EPROMky 27C400
  • Software XGecu Universal Programmer
  • Ultrafialové světlo na mazání EPROMek
  Programátor TL866II Plus kupodivu napřímo EPROMky do amigy nahrávat neumí. Je potřeba do něj vložit adaptér, a teprve přes něj k EPROMkám přistupovat (tedy převážně na ně zapisovat, nebo z nich obsah číst a pak jej ukládat na disk). Datový přenos i napájení je řešeno jedním usb kabelem (koncovky usb-a / usb-b), programátor nemá samostatné napájení.

  Adaptér TL866 je potřeba pro programování konkrétního typu EPROMky správně najumprovat. Pro programování 27C400 je potřeba první přepínač nastavit na polohu other a všechny tři DIP přepínače do polohy ON. Pro programování jiných typů EPROM je potřeba změnit nastavení, viz obrázek níže nebo stránky projektu.

  Nastavení jumperů adaptéru Tl866
  Varianty nastavení DIP přepínačů pro programování 27C322, 27C160, 27C800 a 27C400

  EPROMky jsem bez nějakého většího zjišťování pořídil na eBay, zdá se, že s mnou pořízenými nejsou žádné potíže. Jsou funkční, několikrát jsem je již smazal a úspěšně na ně nahrál nový obsah. Pořídil jsem AM27C400-120DC.

  EPROM AM27C400-120DC - Amiga 4000
  EPROM AM27C400

  Pro zapisování obsahu používám software Xgpro ve verzi 12.01, který zmiňuje malá informační kartička uvnitř krabice programátoru TL866II Plus. Software je pravděpodobně jenom pro Windows a stahuje se z nějakého pochybného asijského úložiště. Po instalaci a prvním spuštění jsem pro jistotu stáhl nejnovější verzi (Help | Update On Line).

  Xgpro - XGecu Universal Programmer
  Xgpro - XGecu Universal Programmer

  Programování

  Proces programování probíhá následovně:

  1. výběr typu čipu, na který se bude zapisovat. V mém případě do vyhledávání zadávám am27c400 a protože mám EPROMky od AMD, volím AM27C4096 @DIP40.

  2. v Options vypínám Check ID. Pin Detect nechávám zapnutý, hodí se to, pokud bych EPROMku do patice vložil špatně (obráceně, nebo bych ji posunul).

  3. v IC Config Information volím VPP Voltage 13.00, VCC Verify 5.00V, VDD Write 6.50 V a Puls Delay 100µs.

  Xgpro - XGecu Universal Programmer - nastavení
  Xgpro - XGecu Universal Programmer - výběr čipu a nastavení před programováváním

  Podle manuálu by VPP Voltage mělo být nastaveno na 12.75V +-0.25V. Software Xgpro hodnotu 12.75V kupodivu nastavit neumožňuje, ale 12.50V a 13V ano. Pro úspěšné naprogramování EMPROMky je asi jedno, jestli bude VPP Voltage na 12.50, nebo 13V. U mě je výsledek programování s oběma hodnotami stejný, tedy v obou případech EPROMku úspěšně naplním daty.

  4. vložím EPROMku správným způsobem do redukce (viz zcela první obrázek v článku) a ověřím, jestli je opravdu prázdná (ikona Check, nebo nabídka Device, Blank Check)

  Xgpro - kontrola, zda je EPROM prázdná.
  Xgpro - kontrola, zda je EPROM prázdná.

  5. pokud je EPROMka prázdná, nahrávám do Xgpro binárku pro požadovanou amigu (ikona Load, nebo nabídka File, Load File)

  Xgpro - výběr obsahu. Do EPROMEK se nahrávají pouze soubory s koncovkou bin.
  Xgpro - výběr obsahu. Do EPROMEK se nahrávají pouze soubory s koncovkou bin.

  6. Po nahrání požadovaného souboru do Xgpro spouštím samotné programování ikonou Prog., nebo z nabídky Device volbou Program a tam tlačítko Program spustí samotný zápis do EPROMky. Během zápisu na programátoru svítí oranžová dioda RUN.

  Xgpro - programování úspěšně proběhlo.
  Xgpro - programování úspěšně proběhlo.

  Proces programování trvá cca 2 minuty, v případě potřeby zápisu další EPROM stačí zopakovat vše od vložení EPROM, ověření, zda je prázdná až programování samotné, tedy kroky 4 až 7.

  EPROMky lze do redukce vkládat nebo je z redukce odebírat kdykoli, když na ně programátor nezapisuje nebo z nich nečte. Není potřeba programátor odpojovat od usb, vypnout jej nelze, vypínač programátor nemá.

  7. Po zápisu lze pro jistotu ověřit, zda se obsah nahrál (ikona Read, nebo Nabídka Device, Read).

  Xgpro - načtení obsahu z EPROM.
  Xgpro - načtení obsahu z EPROM.

  Pokud programování proběhlo úspěšně, lze následně viditelný prostor čipu přelepit samolepkou (aby na čip nepůsobilo ultrafialové světlo) a celý šváb vložit správně do amigy a začít ji nechat bootovat. Já jich zatím naprogramoval asi 20 a vše se podařilo bezvadně.

  Funkční Kickstart 47.102 pro Amigu 4000
  Takto vypadá výsledek v mé Amize 4000.

  Čtení

  Obsah čipu se dá přečíst přímo na amize GrabKickem, amigu kvůli tomu rozebírat nemusíte. Nicméně pokud máme čipy z amigy venku, lze je vložit do programátoru a ikonou Read, nebo z nabídky Device, Read čip načíst a obsah uložit ikonou Save nebo z nabídky File volbou Save.

  Mazání

  Obsah EPROMek lze smazat ultrafialovým světlem. Pravděpodobně je spoustu způsobů, jak to provést, já si proto pořídil následující krabičku. EPROMky do krabice stačí dát na cca 15 minut a pak ověřit v Xgpro, zda jsou opravdu prázdné.

  UV "mazačka" EPROMek, obsah čipů je smazán za cca 15 minut.
  UV "mazačka" EPROMek, obsah čipů je smazán za cca 15 minut.

  Poznámky na závěr

  S rozchozením programátoru jsem kupodivu strávil dost času. Přestože jsem vše správně zapojil a několikrát vyzkoušel, a fungovalo mi bezvadně čtení, skutečné programování mi vždy na začátku hodilo chybu zápisu a já musel EPROMku na 15 minut mazat v UV lampě. Problémem bylo nedostatečné napájení. Kupodivu pomohlo dát programátor do jiného usb konektoru! Pokud byste měli se zápisem podobné potíže, zkuste tedy programátor ve více usb portech, ideálně v usb 3.

  Při mazaní UV lampou musí být plocha nad čipem zcela čistá, jinak se smazání nezdaří ani např. po hodině. Takže jakékoli nečistoty např. z lepidla stínícího proužku musí všechny pryč.

  Pokud by to někomu vyhovovalo, software Xgpro lze přepnout do češtiny, je to docela dobře lokalizováno.

  Xgpro je částečně lokalizován do češtiny.
  Xgpro je částečně lokalizován do češtiny.


  • Prisko
   #7
   Prisko komentoval
   Editace komentáře
   Tak už druhý vynikající návod na vypalování epromek. S nadšením jsem si chtěl taky něco objednat, ale ono je to všechno jen z Číny? Jak to vůbec teď funguje? Pořád se po objednání musí na všechno čekat skoro dva měsíce?

  • Doda
   #8
   Doda komentoval
   Editace komentáře
   Autorem citovaného textu je sailor
   A otázka od neznalé: EPROM musí být prázdná, protože programátor zapisuje jen jedničky?
   Ano, EPROM musi byt pred programovanim smazana UV svetlem, vsechny bunky pak obsahuji hodnotu 1 a programator je umi zmenit na 0. Zpet na 1 to lze pouze UVckem. EEPROM se chova podobne, jen je mazatelna elekticky (EE na zacatku je Electrically Erasable), coz probehne v programatoru pred programovacim cyklem a trva to kratce, kdezto mazani UVckem desitky minut. Pak jsou jeste pouzitelne pameti PROM, ktere lze zapsat pouze jednou. Trvale.

  • Solaris104
   #9
   Solaris104 komentoval
   Editace komentáře
   Některé PROM jdou mazat rentgenem
  Přidávání komentářů není v této časti diskusního fóra bez přihlášení možné, nebo zde nejsou povoleny.

Nejnovější články

Sbalit

 • Programování EPROM na PC podruhé
  vytvořil DaMi
  Součástí update AmigaOS 3.2.1 je i nová verze romek (47.102). Protože mám víc amig a nechci neustále někoho uhánět s přeprogramováváním, pořídil jsem vhodné vybavení a pustil se do programování EPROMek sám. Je to vlastně velmi jednoduché, zde jsou mé postřehy, které si můžete případně porovnat s Freddyho postupem.

  ...
  30.05.2022, 08:31:20
 • Mac Mini G4 a co ním dělat když už ho máte
  vytvořil sailor
  Mé články většinou začínají tak, že jsem si něco pořídila. Je tomu tak i tohoto článku a tentokrát to byl Mac Mini G4. Pravda o něco dříve jsem získala od kolegy z Ameriky i AmigaOne XE. Jenže ta je zatím na testbedu a ještě dlouho bude. U ní to bude na delší lokte, hlavně se musím odhodlat jestli budu vracet zpět DMA-fix (vysvětlím až v článku o AmigaOne ). A bude s ní spousta práce a teď je navíc jaro a zahrádka nepočká. Přítelkyně ano, jsme zvyklé.

  1. Co bylo v balíčku
  Od kolegy...
  25.05.2022, 08:39:25
 • Vývoj PowerPC Architektury a Power ISA v Amigách a AmigaNG
  vytvořil sailor
  Kdysi dávno jsem dělala porovnání rychlostí AmigaOS i MorphOS počítačů a pro mnoho lidí bylo zajímavé, že staré Powermacy z roku 2005 jsou rychlejší než některé NG Amigy třeba i o deset let novější. Občas se toto téma zmiňuje pořád dokola na všech amigafórech. I mě zajímalo proč tomu tak je, tak jsem se trochu podívala na to, jak jednotlivá CPU v AmigaNG vypadají a proč se výkonově tak liší. No a když už jsem zjistila jak vypadá taková exotika jako je...
  25.03.2022, 11:12:18
 • Dlouhé povídání o Pegasu prvním
  vytvořil sailor
  Dlouhé povídání o Pegasu prvním

  1. Výstraha
  Povídání bude podle skutečnosti, tedy dlouhé a trnité, s častými zastávkami, odbočkami i návraty. Kdo rád zkracuje může skočit rovnou na závěr.

  2. Malé okénko do historie AmigaNG a AmigaOS NG
  Na začátku dvacátéhoprvního století byly klasické Amigy s AmigaOS 3.x sice stále krásné a milované, ale už hodně zastaralé. Nebyly schopné plně využít nových možností hardwaru jako byly rychlé CPU, rychlé...
  17.02.2022, 10:33:03
 • Nuclear War
  vytvořil Predseda
  Napsal Predseda 19. ledna 2008.

  Dneska se podíváme na jednu strategickou hru, nebo teda spíš hříčku. Nebo teda strategickou... ono je to takové neurčité, jestli je to strategie. Hraje se to na kola a staráte se o svůj kontinent, tak to asi strategie bude, ale taková prazvláštní. Bavíme se o Nuclear War.


  Spousta z vás tuhle hru zná, ale možná jsou i takoví, kteří o ní nikdy neslyšeli. Nebyla určitě v hlavním proudu a navíc je pěkně stará. Vznikla...
  03.12.2021, 11:16:34
 • Enemy: Tempest of violence
  vytvořil Predseda
  Je nefér. Je nekompromisní. Je těžká jako prase. Má vysoký nasírací faktor. Ale je taky úžasně vypíglovaná, malý technický zázrak. Její obrovskou smůlou bylo, že přišla pozdě.


  V roce 1997 se objevila Enemy: Tempest of violence od firmy Anachronia v distribuci. Krásná veliká krabice, od švýcarských autorů. V němčině a angličtině. A – v podstatě propadák. Byly tři roky po krachu firmy Commodore a Amiga přestala táhnout. Lidi hru nekupovali. Jakým nákladem...
  01.12.2021, 15:42:29

Populární tagy v článcích

Sbalit

a500 (4) a1200 (5) akce (7) amiga (16) artway (4) bytefest (3) cybergraphx (5) dizzy (9) fastata (9) furia (5) game (4) hardware (8) hra (4) internet (5) iomega (6) joystick (4) kickstarty (3) midi (8) morphos (14) p96 (3) party (3) srazy (6) usb (3) winuae (6) zip (6)
Zpracovávám...
X