Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Jak ve WinUAE připravit disk pro provoz ve skutečné amize

Sbalit
X
Sbalit
 

 • Jak ve WinUAE připravit disk pro provoz ve skutečné amize

  Dovoluji si představit několik postupů přípravy disku ve WinUAE pro jeho následné používání v amize a dále několik mých poznatků týkajících se fungování disků na amize všeobecně. Zde uvedená řešení jsou určena pro všechny běžné typy amig s IDE řadičem, tedy pro Amigu 600, Amigu 1200 i Amigu 4000 (dále používám pojem standardní amigy). Pokud má vaše amiga jiný než IDE řadič, postup bude podobný, ale uvedené hodnoty budou pravděpodobně jiné, protože řadič od řadiče většinou pracuje s odlišnými hodnotami maxtransferu a masky. Tedy většinou, ale nemusí to být pravidlo.

  Popsané varianty přípravy disku:
  Amiga vinil
  Bootování systému z vinylu zatím zvládnuto nemám, ale třeba i tohle jednou dotáhnu...

  Příprava disku v emulátoru je rychlá, pohodlná a většinou bezproblémová. Pro zprovoznění disku budeme potřebovat:
  • Nějaký disk;
  • propojení mezi diskem a počítačem;
  • emulátor WinUAE.
  Typy disků, které můžete ve skutečné amize použít, jsou představeny v samostatném článku, nastavení emulátoru taktéž.

  Doporučené způsoby připojení skutečného disku k emulátoru

  Disk, který budete v amize používat, bude potřeba nějakým způsobem pro konfiguraci ve WinUAE připojit k pc. Asi nejjednodušší situace je u SD karet, většina notebooků má totiž integrovanou čtečku. Pokud je to i vaše situace, máte vyřešeno. Z praxe bohužel musím potvrdit, že ne všechny interní čtečky SD karet umožňují plnohodnotný přístup emulátoru ke kartě.

  SD karta o kapacitě 8GB v interní čtečce notebooku
  Čtečka SD karet v notebooku. Pozor, ne všechny dobře spolupracují s WinUAE.

  Jestliže SD čtečku v notebooku nemáte nebo máte v úmyslu jako disk použít jiný nosič, budete si muset pořídit nějakou univerzální USB čtečku karet. Čtečku karet můžete použít pravděpodobně jakoukoli z běžných českých obchodů, nicméně jejich levnější verze lze pořídit na eBay nebo AliExpressu. Univerzální čtečky hledejte pod frází All in 1 Mini Card Reader.

  Čtečka All in 1 Mini Card Reader
  MiniCard Reader All in 1 z Amigakitu

  Pro nakonfigurování klasického 2,5“ i 3,5“ IDE disku ve WinUAE budete potřebovat např. USB IDE redukci. Já ji používám i pro přípravu mSATA SSD disku, který přes 44 pinovou mSATA IDE redukci připojuji k amize. Tuto redukci dále používám pro přípravu SD karty přes SD-IDE redukci, pokud zrovna nemám po ruce univerzální čtečku karet nebo nejsem u počítače vybaveného interní SD čtečkou.

  IDE SATA USB redukce
  USB IDE redukce

  Pro konfiguraci moderního SATA disku používám tuto USB SATA redukci.

  USB SATA redukce
  USB SATA redukce

  Nezbytné informace a doporučení před instalací disku

  Je vhodné uvést, že o přístup k disku se ve standardních amigách stará řadič scsi.device. Kupodivu scsi.device je jen název interního IDE řadiče!, název scsi.device je z důvodu zachování názvosloví. Scsi.device se ve standardních amigách nachází v kickstartu.

  Obsah Kickstartu 3.1
  Obsah kickstartu 3.1.

  Dále je nezbytné zmínit, že scsi.device v kickstartu 3.0/3.1 neumí využít plnou kapacitu moderních disků, scsi.device je omezeno limitem 4 GiB, resp. 7,87 GiB. Limit se týká celého disku, rozdělení velkého disku na více partitionů nepomůže.

  Ve všech ukázkách přípravy disku budu používat souborový systém Professional File System 3, dále jen PFS3 nebo PDS3.

  Na začátku se rozhodněte, jaký systém na disku budete chtít provozovat. Doporučuji disk připravovat v konfiguračním programu HDToolBox verze workbenche, který pak skutečně budete mít na disku. Disk je možné připravit i v programu HDInstTools. Zdali disk připravíte ve HDToolBoxu nebo HDInstToolsu je v podstatě jedno. Pro jakoukoli dodatečnou úpravu vlastností disku (změna velikosti partitionu, bufferů atd.) používejte program, kterým jste na začátku disk připravovali. Jestliže připravíte disk v HDToolBoxu a dodatečně jej budete upravovat v HDInstToolsu (nebo naopak), hrozí riziko hraničící s jistotou, že přijdete o všechna data na disku a disk budete muset konfigurovat znovu.

  Spuštění WinUAE v režimu správce

  Pokud chcete ve WinUAE připravit pro používání ve skutečné amize jakýkoli fyzický disk, je potřeba WinUAE spustit VŽDY jako správce. Pokud tak neučiníte, WinUAE externí disk sice uvidí, ale nebude na něj moci přistupovat pro zápis. Budete tedy konfrontování s touto hláškou.

  WinUAE má problém s přístupem k disku
  WinUAE díky nedostatečnému přístupu nedokáže plnohodnotně přistupovat k disku.


  Spuštění WinUAE v admin režimu
  Spuštění WinUAE v admin režimu.


  Spuštění WinUAE v admin režimu.
  Spuštění WinUAE v admin režimu.

  Nastavení emulátoru

  Po spuštění emulátoru v admin režimu nastavte tyto parametry:
  • emulujte Amigu 1200 s 4 MB Fast RAM (část QuickStart), emulace v této konfiguraci je pro přípravu disku dostačující;
  • v části CPU and FPU aktivujte emulaci CPU Fastest possible a JIT;

  Nastavení emulace CPU
  Nastavení emulace CPU.
  • v části ROM ověřte, že máte přiřazený kickstart 3.1 pro A1200 a dole vyberte emulaci Board type: New UAE (128k, ROM, direct);
  • v části Floppy drives aktivujte režim načítání disket Turbo;
  • přidejte si do emulované amigy sdílený adresář;
  • konfiguraci WinUAE si v části Configuration raději uložte;
  • pro jistotu dávám ke stažení moji konfiguraci WinUAE.
  Sdílený adresář

  Používání sdíleného adresáře je velmi užitečná pomůcka. Jedná se o zpřístupnění konkrétního pc adresáře přímo do systému amigy. Sdílený adresář se bude chovat jako disk, přes který bude velmi snadné do systému zavádět pfs3_aio-handler a mnoho dalších utilit.

  Připojení disku k PC a jeho spárování s WinUAE

  Disk vložte do redukce a tu připojte do USB portu. Případně vložte SD kartu do integrované SD čtečky. V pc s diskem ve Windows nic nedělejte, případné informační okno Windows o potřebě disk naformátovat ignorujte.

  V části CD & Hard drives připojte váš disk přes Add Hard Drive

  Připojení skutečného disku do WinUAE
  Připojení disku do WinUAE

  Vyberte disk, na který chcete nahrát systém (1), VŽDY vyberte řadič Commodore A600/A1200/A4000 IDE (2), pokud připojujete cf nebo SD kartu, zvolte variantu CF, jestliže klasický disk, vyberte variantu HD (3) a disk do emulátoru přiřaďte tlačítkem Add hard drive (4).

  Připojení fyzického disku do WinUAE
  Připojení

  Poznámka k zvolenému řadiči. Jestliže připravujete disk pro provoz ve skutečné amize, vždy vyberte emulaci scsi.device, nikdy nevolte UAE řadič!

  Přehled připojených disků
  Do emulátoru mám připojený virtuální disk s AmigaOS 3.9, sdílený pc adresář a SD kartu SanDisk.

  Já budu ve většině případů v emulátoru připravovat 8 GB SD kartu značky SanDisk, pokud nebude uvedeno jinak.

  8GB SD SanDisk
  8 GB SD karta značky SanDisk

  Nyní máme vše podstatné připraveno, pojďme se tedy pustit do samotné přípravy disku.
  Přiložené soubory
   
   Přidávání komentářů není v této časti diskusního fóra bez přihlášení možné, nebo zde nejsou povoleny.

  Nejnovější články

  Sbalit

  • AmigaOne XE - hadwarové přerušení PCI sběrnice
   vytvořil sailor

   AmigaOne XE - hadwarové přerušení PCI sběrnice


   článek je volným pokračováním předchozích dvou dílů o AmigaOne XE:
   AmigaOne XE - snadno a rychle,
   AmigaOne XE - grafické karty AGP a PCIe,
   a pojednává o hardwarových přerušeních v této Amize. Tady už bude více teorie a více techniky. Jelikož jsem systému přerušení PCI v XE moc nerozuměla, musela jsem si to vyhledat a to také najdete zde. A musím říci že je to ve srovnání s dnešním PCIe systémem o dost...
   21.11.2022, 10:56:25
  • Jak nainstalovat AmigaOS 3.5 pro WinUAE
   vytvořil DaMi
   Workbench 3.5, oficiálně nazývaný AmigaOS 3.5, byl vydán společností HAAGE & PARTNER na podzim roku 1999. Přímým předchůdcem tohoto operačního systému byl Workbench 3.1, vydaný mateřskou společností Commodore v roce 1993.


   Operační systém AmigaOS 3.5 byl vydán na cd nosiči a pro nainstalování vyžadoval: ...
   21.10.2022, 18:45:30
  • Jak nainstalovat AmigaOS 3.9 pro WinUAE
   vytvořil DaMi
   Cílem článku je popsat postup zprovoznění operačního systému AmigaOS 3.9 v emulátoru WinUAE. Proč tento systém používat virtualizovaně? Retrofanouškům počítačů amiga přináší používání emulovaného systému výhody jako:
   • vyšší rychlost (emulace na vašem moderním pc je výrazně rychlejší než jakákoli skutečná amiga);
   • ergonomie (virtuální amigu ovládáte moderní klávesnicí a myší, pro zobrazování používáte moderní monitor, nikoli „staré“ crtčko);
   • cena (nemusíte kupovat
   ...
   21.10.2022, 18:44:34
  • Jak nainstalovat AmigaOS 4.1 Final Edition Classic pro WinUAE
   vytvořil DaMi
   Používat AmigaOS 4.1 bylo donedávna výsadou několika málo šťastlivců. Operační systém běžel pouze na hardware, který byl poháněn ppc (PowerPC) procesory. Pro práci v tomto systému si uživatel musel pořídit buď některou z ppc karet do klasických amig (jedná se o akcelerátory CyberStorm PPC a Blizzard PPC), nebo některý z novějších počítačů typu Amiga One, Pegasos, či Samantha. Všechny varianty jsou pro běžného amiga nadšence velkým šáhnutím si do kapsy...
   21.10.2022, 18:43:38
  • Jak ve WinUAE připravit disk pro provoz ve skutečné amize
   vytvořil DaMi
   Dovoluji si představit několik postupů přípravy disku ve WinUAE pro jeho následné používání v amize a dále několik mých poznatků týkajících se fungování disků na amize všeobecně. Zde uvedená řešení jsou určena pro všechny běžné typy amig s IDE řadičem, tedy pro Amigu 600, Amigu 1200 i Amigu 4000 (dále používám pojem standardní amigy). Pokud má vaše amiga jiný než IDE řadič, postup bude podobný, ale uvedené hodnoty budou pravděpodobně jiné, protože...
   21.10.2022, 18:33:02
  • Jaké zařízení používat na amize jako pevný disk
   vytvořil DaMi
   Rád bych vám v tomto přehledu představil některé datové nosiče, které lze připojit k IDE portu amigy. Uvedené nosiče se nejčastěji využijí v Amize 1200 a Amize 600, s vhodnou redukcí pak i v Amize 4000, případně v turbokartách, které obsahují IDE konektor (např. Terrible Fire).


   CompactFlash

   CompactFlash karta je pravděpodobně nejvíce používaným nosičem dat na amize. Mezi amigisty je použití CompactFlash karet (dále jen CF) velmi populární, komunitou je otestováno...
   21.10.2022, 18:28:33

  Nové komentáře v článcích

  Sbalit

  Populární tagy v článcích

  Sbalit

  a500 (4) a1200 (6) akce (7) amiga (16) artway (4) cybergraphx (5) dizzy (9) fastata (9) furia (5) game (4) hardware (8) hra (4) internet (5) iomega (6) joystick (4) midi (8) morphos (14) navody (7) party (3) pfs3 (5) příprava disku (4) scandoubler (3) srazy (6) winuae (10) zip (7)
  Zpracovávám...
  X