Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Zahrajte si ve WinUAE bez prodlení

Sbalit
X
Sbalit
 •  

 • Zahrajte si ve WinUAE bez prodlení

  Tento návod je určen pro nedočkavce, kteří se nechtějí zdržovat technikáliemi a chtějí bez prodlení spustit emulátor za účelem hraní amiga her. Níže popsaný postup vás provede podstatnými kroky vedoucími ke spuštění emulátoru během několika krátkých minut a to bez jakýchkoli předchozích znalostí.

  Pro emulaci amigy ve Windows potřebujete:
  • emulátor amigy WinUAE
  • kickstarty
  • obrazy amiga disket ve formátu adf
  Příprava
  Před samotným spuštěním instalátoru je nutné získat obrazy romek (kickstarty). Emulátor je vyžaduje a bez nich nebude fungovat. Další informace o kickstartech najdete v článku Kde získat kickstarty.

  A dále je potřeba si obstarat obrazy disket ve formátu adf. Ty najdete např. na PlanetEmu, The Game Archives případně googlujte. Stažené zip soubory rozbalte. Pokud nebudou rozbaleny (nebudou mít koncovku .adf), emulátor je neuvidí.

  Emulátor
  WinUAE lze zdarma získat na stránkách www.winuae.net. V části Download lze stáhnout vždy nejnovější verzi. Pokud máte ještě 32bitové Windows, stahujte verzi 32bitovou, pokud máte moderní 64bitový systém, stahujte verzi tuto.

  WinUAE lze stáhnout jako instalační balíček ([Installer (32-bit)] nebo [Installer (64-bit)]), který nainstalujete jako jakýkoli jiný program do Windows, nebo zip balíček ([zip-archive (32-bit)] nebo [zip-archive (64-bit)]), který po rozbalení stačí spustit (nemusí se tedy instalovat) a vy získáte portable verzi. Pro účely tohoto návodu budu používat 64bitovou portable verzi WinUAE.

  Po rozbalení zip balíčku WinUAE a jeho prvním spuštění vidíte informační okno oznamující chybějící kickstarty.
  Klikni pro plné zobrazení obrázku Jméno: WinUAE_01.png Počet zobrazení: 7 Velikost: 373,9 KB ID: 145123
  První spuštění WinUAE


  Ty nejsou výchozí součástí emulátoru a pro jejich získání si přečtěte článek Kde získat kickstarty.

  Když máte kickstarty v počítači, je třeba emulátoru určit, kterou amigu má emulovat. To se nastavuje v části QuickStart volbou Model. Pro staré pecky typu Lemmings, Gods, Dungeon Master, Turrican atd. stačí emulovat Amigu 500. Pro AGA hry (je jich menšina) emulujte Amigu 1200. Pokud před výběrem modelu amigy nebudete mít namapované kickstarty, budete upozorněni informačním oknem a nebudete moci pokračovat.

  Dále je potřeba do emulátoru přiřadit obraz diskety. To se nastavuje taktéž v části QuickStart.
  Klikni pro plné zobrazení obrázku Jméno: WinUAE_01a-1.png Počet zobrazení: 2 Velikost: 50,4 KB ID: 145124
  Volba emulované amigy, obrazu diskety a spuštění emulátoru.


  Nyní máme nastaveno vše podstatné, tedy:
  • máme emulátor
  • máme namapované kickstarty
  • máme připravené adf diskety

  Pokud ano, emulátor spouštíme tlačítem OK (v některých verzích WinUAE je tlačítko pojmenováno jako Start).

  Hlášku o chybějících volitelných komponentách Direct3D odklikněte a neřešte. Chybějící komponenty Direct3D nejsou pro rychlé vyzkoušení emulátoru důležité. Pro vyřešení se podívejte do další části návodu.
  Klikni pro plné zobrazení obrázku Jméno: DirectX-missing.png Počet zobrazení: 2 Velikost: 5,4 KB ID: 145125


  Hra se začíná načítat a můžeme ji hrát. Have fun!
  Klikni pro plné zobrazení obrázku Jméno: Turrican.png Počet zobrazení: 2 Velikost: 35,5 KB ID: 145126  Tipy:
  • Pro vyskočení z režimu emulátoru do jeho nastavení volíte funkční klávesu F12.
  • Přepínání do fullscreenu a zpět volíte přes CTRL+F12.
  • Výchozí emulace pohybů joysticku je přes numerické klávesy 2,4,6,8 a fire přes 5.
  • Klávesu Pravá Amiga lze na pc klávesnici emulovat kombinací CTRL+Home.
  • Pro reset emulátoru (v amize CTRL+amiga+amiga) volíte v emulátoru tlačítko Reset.
   Přidávání komentářů není v této časti diskusního fóra bez přihlášení možné, nebo zde nejsou povoleny.

  Nejnovější články

  Sbalit

  • Programování EPROM na PC podruhé
   vytvořil DaMi
   Součástí update AmigaOS 3.2.1 je i nová verze romek (47.102). Protože mám víc amig a nechci neustále někoho uhánět s přeprogramováváním, pořídil jsem vhodné vybavení a pustil se do programování EPROMek sám. Je to vlastně velmi jednoduché, zde jsou mé postřehy, které si můžete případně porovnat s Freddyho postupem.

   ...
   30.05.2022, 08:31:20
  • Mac Mini G4 a co ním dělat když už ho máte
   vytvořil sailor
   Mé články většinou začínají tak, že jsem si něco pořídila. Je tomu tak i tohoto článku a tentokrát to byl Mac Mini G4. Pravda o něco dříve jsem získala od kolegy z Ameriky i AmigaOne XE. Jenže ta je zatím na testbedu a ještě dlouho bude. U ní to bude na delší lokte, hlavně se musím odhodlat jestli budu vracet zpět DMA-fix (vysvětlím až v článku o AmigaOne ). A bude s ní spousta práce a teď je navíc jaro a zahrádka nepočká. Přítelkyně ano, jsme zvyklé.

   1. Co bylo v balíčku
   Od kolegy...
   25.05.2022, 08:39:25
  • Vývoj PowerPC Architektury a Power ISA v Amigách a AmigaNG
   vytvořil sailor
   Kdysi dávno jsem dělala porovnání rychlostí AmigaOS i MorphOS počítačů a pro mnoho lidí bylo zajímavé, že staré Powermacy z roku 2005 jsou rychlejší než některé NG Amigy třeba i o deset let novější. Občas se toto téma zmiňuje pořád dokola na všech amigafórech. I mě zajímalo proč tomu tak je, tak jsem se trochu podívala na to, jak jednotlivá CPU v AmigaNG vypadají a proč se výkonově tak liší. No a když už jsem zjistila jak vypadá taková exotika jako je...
   25.03.2022, 11:12:18
  • Dlouhé povídání o Pegasu prvním
   vytvořil sailor
   Dlouhé povídání o Pegasu prvním

   1. Výstraha
   Povídání bude podle skutečnosti, tedy dlouhé a trnité, s častými zastávkami, odbočkami i návraty. Kdo rád zkracuje může skočit rovnou na závěr.

   2. Malé okénko do historie AmigaNG a AmigaOS NG
   Na začátku dvacátéhoprvního století byly klasické Amigy s AmigaOS 3.x sice stále krásné a milované, ale už hodně zastaralé. Nebyly schopné plně využít nových možností hardwaru jako byly rychlé CPU, rychlé...
   17.02.2022, 10:33:03
  • Nuclear War
   vytvořil Predseda
   Napsal Predseda 19. ledna 2008.

   Dneska se podíváme na jednu strategickou hru, nebo teda spíš hříčku. Nebo teda strategickou... ono je to takové neurčité, jestli je to strategie. Hraje se to na kola a staráte se o svůj kontinent, tak to asi strategie bude, ale taková prazvláštní. Bavíme se o Nuclear War.


   Spousta z vás tuhle hru zná, ale možná jsou i takoví, kteří o ní nikdy neslyšeli. Nebyla určitě v hlavním proudu a navíc je pěkně stará. Vznikla...
   03.12.2021, 11:16:34
  • Enemy: Tempest of violence
   vytvořil Predseda
   Je nefér. Je nekompromisní. Je těžká jako prase. Má vysoký nasírací faktor. Ale je taky úžasně vypíglovaná, malý technický zázrak. Její obrovskou smůlou bylo, že přišla pozdě.


   V roce 1997 se objevila Enemy: Tempest of violence od firmy Anachronia v distribuci. Krásná veliká krabice, od švýcarských autorů. V němčině a angličtině. A – v podstatě propadák. Byly tři roky po krachu firmy Commodore a Amiga přestala táhnout. Lidi hru nekupovali. Jakým nákladem...
   01.12.2021, 15:42:29

  Populární tagy v článcích

  Sbalit

  a500 (4) a1200 (5) akce (7) amiga (16) artway (4) bytefest (3) cybergraphx (5) dizzy (9) fastata (9) furia (5) game (4) hardware (8) hra (4) internet (5) iomega (6) joystick (4) kickstarty (3) midi (8) morphos (14) p96 (3) scandoubler (3) srazy (6) usb (3) winuae (6) zip (6)
  Zpracovávám...
  X