Oznámení

Sbalit
Aktuálně žádná oznámení.

Příprava 720 kB (DD) diskety s FAT formátem ve Windows i na Amize

Sbalit
X
Sbalit
 •  

 • Příprava 720 kB (DD) diskety s FAT formátem ve Windows i na Amize

  V dnešní době je asi nejelegantnější přenášet data z pc do amigy a zpět přes CF-PCMCIA redukci. Nicméně předpokládejme, že jsme začátečníci, amigu jsme po dvaceti letech vytáhli z krabice, nemáme téměř nic kromě funkční amigy, monitoru, pár disket a chceme přenést nová data nebo hru z pc do amigy. Příliš mnoho možností není a pravděpodobně jedno z nejsnazších nouzových řešení je přenos přes 720 kB DD disketu naformátovanou formátem FAT.

  Pro přípravu 720 kB DD diskety a následný přenos dat mezi pc a amigou potřebujeme splnit tyto předpoklady:
  • Vlastníme funkční amigu, ideálně Amigu 1200 nebo Amigu 600;
  • v amize je funkční fdd mechanika;
  • máme k dispozici Workbench, ideálně ve verzi 2.x (Amiga 600) nebo 3.x (Amiga 1200) a vyšší;
  • Workbench máme na disketách, nebo je již nainstalován na harddisku amigy;
  • máme nějaké prázdné funkční diskety: můžou být DD i HD;
  • máme v pc disketovou mechaniku (může být i externí usb připojená klidně k notebooku).

  Připomeňme si, že běžná amiga neumí pracovat s HD disketami a pro ukládání dat používá svůj vlastní souborový formát, který na jednu DD disketu dokáže uložit 880 kB dat. PC používá souborový systém FAT, který na jednu DD disketu umožní uložit „jen“ 720 kB dat. Souborové systémy pc a amigy jsou mezi sebou nekompatibilní, tedy soubory nakopírované na disketu na amize (880 kB formát) pc (720 kB formát) nepřečte a soubory nakopírované na disketu v pc zase nepřečte amiga.

  Workbench v sobě od verze 2.1 naštěstí obsahuje softwarové vybavení, které dokáže na amize číst i zapisovat z dosových 720 kB disket. Toto vybavení se nazývá CrossDOS a je to vlastně souborový systém, který je schopen pracovat s disketami ve FAT formátu.

  Příprava 720 kB DD diskety ve Windows 10 (64 bit)
  Pokud zasunete HD disketu do floppy mechaniky (může být i externí usb) a pokusíte se ji naformátovat (v Průzkumníku, pravá myš na Disketové jednotce A:, příkaz Formátovat…), podaří se vám ji naformátovat pouze jako HD, což je formát, který běžná amiga nepřečte. Pokud vložíte DD disketu, Windows při pokusu naformátovat disketu zahlásí
  Klikni pro plné zobrazení obrázku Jméno: 01_FormatDDveWindows10.png Počet zobrazení: 0 Velikost: 5,0 KB ID: 145234
  Naformátovat DD disketu ve standardním formátovacím okně Windows 10 nelze.  Pro naformátování HD diskety na DD formát (tedy o kapacitě 720 kB) je potřeba přelepit políčko indikující disketu jako HD a samotné formátování lze provést pouze v CMD nebo PowerShellu.

  Disketu si připravíme přes cmd (spuštění přes Win + R a zápis cmd).

  V cmd zadáme příkaz format a: /F:720
  Klikni pro plné zobrazení obrázku Jméno: 02_Format.png Počet zobrazení: 0 Velikost: 27,5 KB ID: 145235
  Formát DD diskety v cmd.
  Alternativa k příkazu format a: /F:720 je format a: /T:80 /N:9. Tato alternativa je vhodná pro přípravu DD diskety pod WindowsXP. Parametr T určuje počet stop na stranu diskety a parametr N počet sektorů na stopu. Další parametry příkazu formát zjistíte zadáním format /?.
  Klikni pro plné zobrazení obrázku Jméno: 03_Format.png Počet zobrazení: 0 Velikost: 26,3 KB ID: 145236
  Formát DD diskety přes stopy a sektory.
  Několik doporučení:
  • Dbejte, aby na disketu před formátem nepřistupovala žádná jiná aplikace (Průzkumník, Total Commander atp.);
  • na HD disketě přelepte políčko určující disketu jako HD.;
  • mějte disketu v režimu pro zápis, nikoli jen pro čtení .
  Formátování DD diskety samozřejmě lze i na předchozích Windows.

  Příprava 720 kB DD diskety v amize
  Pokud by to přece jenom ve Windows nešlo, můžete zkusit disketu naformátovat v režimu FAT 720 kB na amize. Jak na to?

  Ve Workbenchi otevřete šuplík Storage, kde najdete další šuplík DOSDrivers. Zde se nachází ovladač PC0, který zpřístupní pc DD disketu o kapacitě 720 kB. Jestliže byste chtěli mít ve workbenchi automatickou identifikaci 720 kB PC disket, je potřeba ovladač PC0 překopírovat ze Storage do Devsosdrivers. Pak bude vždy automaticky iniciován při bootu amigy.
  Klikni pro plné zobrazení obrázku Jméno: 04_Inicializace.png Počet zobrazení: 0 Velikost: 16,8 KB ID: 145237
  Inicializace 720 kB diskety ve Workbenchi 3.1.
  Po aktivaci ovladače a zasunutí DD diskety ji lze snadno naformátovat přes příkaz Format, který se nachází ve Workbenchi v šuplíku System.
  Klikni pro plné zobrazení obrázku Jméno: 05_FormatNaAmize.png Počet zobrazení: 0 Velikost: 17,8 KB ID: 145238
  Formát 720 kB diskety.  Klikni pro plné zobrazení obrázku Jméno: 06_FormatNaAmize.png Počet zobrazení: 0 Velikost: 5,0 KB ID: 145239
  Průběh formátu.  Klikni pro plné zobrazení obrázku Jméno: 07_Vysledek.png Počet zobrazení: 0 Velikost: 7,1 KB ID: 145240
  Obsah diskety naformátované na pc formát 720 kB.  Takto připravený disk (s přelepenou HD identifikací diskety) bez potíží přečte jakákoli běžná PC HD mechanika, takže na ni můžete nahrávat jakýkoli obsah.

  Pokud by se obsah, který potřebujete do amigy dostat, na jednu disketu nevešel, zkomprimujte jej nebo jej rozdělte na více částí.

  Zdroj:
   Přidávání komentářů není v této časti diskusního fóra bez přihlášení možné, nebo zde nejsou povoleny.

  Nejnovější články

  Sbalit

  • Složitý příběh hry Furtum Sacrum
   vytvořil Predseda
   V roce 2016 se objevilo na internetu demo nové point and click adventury, nazvané Furtum Sacrum, což v překladu znamená Svatokrádež. Stál za ní španělský tým Amiga Wave. A tím by to vlastně mohlo skončit, protože tím je řečeno vše.

   Španělská Amiga produkce je totiž velice svérázná a pokud jí něco vystihuje, tak je to to, že žádný španělský amigista nesnese dlouhodobě jiného španělského amigistu a dá se říct, že ani žádného jiného amigistu obecně. Kdo se...
   22.02.2021, 15:22:21
  • Reamiga 3000
   vytvořil drake
   Kdysi dávno, někdy v roce 2000 jsem pořídil amigu 3000, totálně sežraná deska od baterky, ale pěkný zachovalý case. Opravu jsem po pár týdnech drátování vzdal a odložil celý stroj do skříně na později. Někdy v čevnu 2019, jsem koupil od Chuckyho jednu desku z první serie na Reamigu 3000. Osud ji postihl stejný, jako amigu ve skříni, nebyl čas, tak putovala za ní do skříně. Nicméně letos ke konci roku jsem se do toho konečně pustil. To, že Chucky mezitím na...
   05.01.2021, 00:49:15
  • Moderní 10 TB SATA disk v Amize 1200
   vytvořil DaMi
   Koupil jsem si tento týden do pc nový disk. Je to Seagate IronWolf 10TB (kód ST10000VN0004). Ve Windows 10 samozřejmě jede správně, ale napadl mě takový hloupý nápad zkusit ho rozjet na amize. Trápil jsem se s tím skoro 4 hodiny, ale nakonec se podařilo.
   Nejdřív jsem si říkal, že ho připojím k emulátoru přes USB SATA redukci, ale pravděpodobně jak je velký, tak ta redukce s tím měla problém a windows ho nedokázaly...
   14.08.2020, 09:26:15
  • Disketa s podporou CF karet v PCMCIA
   vytvořil DaMi
   Pokud zrovna ve své Amize 600 nebo 1200 nemáte harddisk, může se vám hodit nastartovat systém z diskety, která zpřístupní cf kartu v cf-pcmcia redukci. Podmínkou je samozřejmě vlastnictví funkční karty i redukce.

   Vyrobil jsem tři varianty jedné „záchranné“ diskety, která po nabootování zcela automaticky připojí cf kartu, pokud je tedy tato karta naformátovaná formátem FAT95....
   14.08.2020, 00:28:22
  • Příprava 720 kB (DD) diskety s FAT formátem ve Windows i na Amize
   vytvořil DaMi
   V dnešní době je asi nejelegantnější přenášet data z pc do amigy a zpět přes CF-PCMCIA redukci. Nicméně předpokládejme, že jsme začátečníci, amigu jsme po dvaceti letech vytáhli z krabice, nemáme téměř nic kromě funkční amigy, monitoru, pár disket a chceme přenést nová data nebo hru z pc do amigy. Příliš mnoho možností není a pravděpodobně jedno z nejsnazších nouzových řešení je přenos přes 720 kB DD disketu naformátovanou formátem FAT.

   Pro přípravu...
   14.08.2020, 00:24:39
  • Jak ovládat Workbench bez myši
   vytvořil DaMi
   Pokud byste neměli z jakéhokoli důvodu k dispozici ve své amize myš, je možné myš ve Workbenchi simulovat přes klávesnici. Není to příliš pohodlné, ale v případě nouze to pomůže. Lze použít zkratky:
   • Levá Amiga (LAmiga) + Shift + kurzorové šipky = skokový pohyb myši po cca 40 pixelech;
   • LAmiga + kurzorové šipky = pohyb myši po 1 pixelu;
   • LAmiga + LAlt = levé tlačítko myši;
   • LAmiga + RAlt = pravé tlačítko myši.
   Tyto klávesové zkratky platí ve Workbenchi a v Amiga Early Startupu (úvodní obrazovka...
   14.08.2020, 00:02:37

  Populární tagy v článcích

  Sbalit

  a500 (4) a1200 (5) aga (2) akce (4) amiga (13) arcade (2) artway (2) bytefest (2) doom (2) elbox (2) game (3) hardware (4) hra (3) informace o provozu (3) internet (3) joystick (4) kickstarty (3) midi (2) morphos (4) mys (2) outro (3) pán vlků (2) scandoubler (3) usb (3) winuae (6)
  Zpracovávám...
  X